Zpět 24/06/2021

Zemětřesení na radnici. Starostou Mariánských Hor a Hulváků je Patrik Hujdus

zdroj: https://moravskoslezsky.denik/zpravy    Aktuální situace v Mariánských Horách a Hulvákách odráží tu povětrnostní, po pondělním protestu nespokojených lidí proti vedení úřadu je tu úterní zastupitelstvo odvolávající starostu i celé vedení. Staronovým prvním mužem radnice je Patrik Hujdus a místostarosty se stávají Vladimír Řezáč, Jana Pagáčová, Tomáš Sucharda a Sandra Sophia Murtinová.   

Ti poslední dva jmenovaní přitom původně patří ke svržené koalici ovládající tento ostravský obvod od listopadu.

„Tehdy to byl převrat, teď náprava tohoto stavu,“ podotýká Hujdus. S tím, že na vloni podzim potápí tehdejší vedení jeden „přeběhlík“, zatímco letos v létě hlasuje pro změnu více zastupitelů; byť snad i proti vůli svých politických seskupení! Nová koalice je ovšem opět křehká: 8 hlasů ku 7.

„Můj předchůdce a teď i nástupce moc dobře věděl, na jaké struny má zabrnkat,“ nechává se slyšet odvolaný starosta Jiří Vávra. Vše může být, jak tvrdí, ovlivňováno „ekonomickými zájmy“ těch, co se obrací ke koalici zády. Za slib funkce? Vávra dodává, že v opozici neháže flintu do žita.

„Distancujeme se od změny a kroků zastupitele zvoleného za naše hnutí,“ vzkazuje vedení politického subjektu Lepší a čistá Ostrava (LEČO) k dění ovlivněnému i jejich kolegou Suchardou. Ten podle jejich názoru pravděpodobně sleduje – prý stejně jako Murtinová – asi jen osobní prospěch.

„Za osm měsíců jsme se nesešli u stolu, nedostal jsem podkladový materiál k jediné zásadní problematice…“ komentuje svůj postoj Sucharda, mimochodem v listopadu jeden z iniciátorů odvolávání Hujduse.

Ten po devatenácti letech v samosprávě teď mluví o velké frustraci, havarijním stavu. „Jako opozice jsme fungovali lépe,“ připouští Murtinová stěžující si na netýmovost i neinformovanost mezi partnery v koalici v čele s Vávrou. Nyní již bývalým straníkem z ANO 2011, neboť sama při jednom rezignuje na členství (její dlouhodobá nespokojenost) a je nezařazená zastupitelka.

O převratu hovoří ostravská ODS, jejíž člen Kamil Taube už nemá post místostarosty Mariánských Hor a Hulvák. „Nechceme působit dále v účelově slepené radě s přeběhlíky závislé navíc na podpoře komunistů,“ říká předseda Jan Dohnal.

Kritizuje lidi, co se za místa v radě vzdávají svých stran.Nakolik ovlivňuje další přelomové zastupitelstvo v obvodě veřejné vystoupení občanů nesouhlasících s prací Vávrovy koalice v osmi posledních měsících, se říci nedá. Podle místních však bezesporu odráží náladu mezi lidmi – mezi protestujícími je totiž před radnicí řada mladých, produktivních.

„Nebylo to divoké, spíše intenzivní,“ podotýká k jednání zastupitelů starosta Hujdus. Oceňuje, že se podařilo „najít shodu napříč téměř všemi“ zvolenými politickými subjekty. A vyslovuje přání, ať se hodí v Mariánských Horách a Hulvákách za hlavu politikaření či osobní půtky a pracuje se pro lidi

 

Sdílejte článek