Zpět 25/05/2021

Opozice chtěla zastavit prodej proluky v centru

Zdroj:Mladá fronta Dnes Lukrativní pozemky po zbouraných prodejnách na nároží Vojanovy ulice a Smetanova náměstí v centru Ostravy prodá město za 9,2 milionu místní společnosti Promet Group. Ta vyhrála výběrové řízení a proluku o rozloze 635 metrů čtverečních chce zastavět šestipodlažním domem s komfortními byty i prostory pro obchod a služby.

Město ve finále vybíralo ze dvou podobných projektů. Ředitel Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) Ondřej Vysloužil řekl, že při hodnocení dali téměř dvojnásobek bodů návrhu pražské společnosti PH Rozvojová. Ta ale nakonec prohrála. Mimo jiné proto, že nabídla o něco méně peněz a zpočátku příliš dlouhý termín dokončení stavby.
Vítězi kromě nejvyšší cenové nabídky pomohlo i to, že blízko proluky vlastní zchátralý objekt, v němž kdysi fungovalo kadeřnictví i další služby, a chce ho rekonstruovat současně se stavbou nového domu.
Prodej včera odhlasovala většina zastupitelů města. Předtím se ale dohadovali téměř dvě hodiny.
Například opoziční politik Lukáš Semerák (Ostravak) dlouho upozorňoval na vše, co podle něj nemuselo být v pořádku. Nakonec navrhl, aby radní materiál z programu stáhli a vyhlásili novou soutěž. I proto, že ta původní se protáhla téměř na rok a podle něj ji provázejí nejasnosti. „Nejdříve vyhrála firma, která tam chtěla stavět hotel, pak jste jednali s dalšími dvěma developery, kteří v průběhu času měnili své nabídky: cenu, termín a vítěz dokonce i podobu domu. Když vyhlásíme novou soutěž, přijdou lepší nabídky, hodnotnější. Za poslední rok se zvýšil zájem o pozemky i jejich ceny,“ argumentoval Semerák.
Připojili se k němu další kolegové z opozičních lavic. Například komunista Martin Juroška nepodpořil prodej z jiných důvodů. „Město by si mělo nechávat pozemky vhodné pro stavbu obecních bytů s dostupnou výší nájmu,“ nastínil.
Radní města v čele s primátorem Tomášem Macurou (ANO) ale veškeré námitky opozice odmítli. Vysvětlili procesní kroky města s tím, že podmínky byly pro oba finálové účastníky stejné a standardní.
„Když máte dva velmi podobné projekty, rozhodují i maličkosti,“ připustil primátor. Se zrušením soutěže nesouhlasil: „Zbytečně bychom ztratili nejméně další půlrok. Město teď přitom potřebuje co nejrychleji natáhnout privátní kapitál, stavět a rozhýbat ekonomiku.“

Sdílejte článek