Zpět 01/06/2022

Kampaň hnutí Ostravak byla odstartována

Ostravak, hnutí občanů, jde do podzimních komunálních voleb s novým logem a silnou kampaní nazvanou Zdravíme Ostravu, která se opírá o zkušené kandidáty a zejména pak o srozumitelnou a věcnou komunikaci současných témat.

Tiskové konference se 31. května 2022 zúčastnili kandidáti do Zastupitelstva města Ostravy – Lukáš Semerák, lídr na primátora, Iveta Vozňáková a Michal Mariánek. Za jednotlivé městské obvody se představili aspiranti na funkce starostů Petra Bernfeldová (Moravská Ostrava a Přívoz), Zdeněk Hübner (Ostrava-Jih), David Nespěšný (Ostrava-Poruba), Roman Goryczka (Slezská Ostrava) a stávající jediný starosta za hnutí Ostravak Richard Čermák, který bude obhajovat pozici v Ostravě-Vítkovicích.

Kampaň Zdravíme Ostravu zdaleka není jen ustáleným projevem úcty nebo přátelství. Zároveň tato dvě slova vyjadřují hlavní volební cíl hnutí Ostravak, kterým je snaha uzdravit Ostravu v několika zásadních směrech.
„Předně nám není lhostejné znečištěné ovzduší v našem městě, proto budeme dělat maximum pro jeho zlepšení. Za našeho vedení v předcházejících letech jsme například zavedli pravidelné čištění chodníků a vozovek, u frekventovaných cest jsme vysadili květinové záhony, které krášlí ulice ve městě a zároveň jsou výbornými lapači prachu,“ uvedl Lukáš Semerák.

Hnutí Ostravak chce pokračovat také ve svých dalších prioritách. Jednou z nich je nesporně zdravá městská nemocnice. Michal Mariánek řekl: „V roce 2016 jsme stabilizovali stav v městské nemocnici, vytvořili generel na její opravu a zřídili fond na realizaci rozsáhlé rekonstrukce. Jsem přesvědčen o tom, že současné vedení města nevyvíjí dostatečný tlak, aby se v připravených změnách pokračovalo. Předchozí čtyři roky se mohlo udělat mnohem více.“

Iveta Vozňáková dodala, že pro zdravé fungování města je třeba mít i zdravé finance. „Za našeho působení na Nové radnici se nám podařilo snížit zadluženost města o 1,6 miliard korun. V posledních letech je situace zcela opačná. Zadluženost města opětovně roste a neblahé následky se mohou objevit v horizontu dvou až čtyř let. Každopádně nechceme našim dětem předat zadlužené město, vždyť nebudou mít z čeho splácet,“ řekla I. Vozňáková. Na tiskové konferenci zazněla také zmínka o potřebě znovu uzdravení společnosti Dopravní podnik Ostrava, kde dnes nezdravě rostou výdaje. Možná se tak děje i proto, že nemá v tomto volebním období stabilní vedení ze strany města. Ostravak zavedl v městské hromadné dopravě možnost hradit jízdné platební kartou, zasadil se o obnovu vozového parku a pro zvýšení bezpečnosti cestujících se ve vozidlech objevili asistenti dopravy i kamery. Aktuálně chtějí zástupci hnutí iniciovat ekologičtější městskou dopravu a zrušit vozidla s novými motory.

Většina kandidátů hnutí Ostravak na funkce starostů v jednotlivých městských obvodech pracuje ve vedení radnic. Podle jejich vyjádření chtějí navázat na svou činnost s důrazem na větší bezpečnost, čistotu a efektivnější zajištění základních potřeb včetně bydlení pro obyvatele moravskoslezské metropole. „Už počtvrté kandiduji do vedení městského obvodu Moravská Ostrava Přívoz. Ráda bych navázala na naše předcházející osmileté úspěšné působení a kroky. Nejsem si totiž docela jistá, že současné vedení využívá všechny dostupné a nabízené možnosti a že vždy hájí zájmy svých obyvatel,“ řekla Petra Bernfeldová.

Sdílejte článek