Zpět 18/05/2018

Změny v hromadné dopravě ve Slezské Ostravě

Vážení občané, ráda bych vás informovala o změnách v hromadné dopravě, které se dotýkají našeho obvodu. K těm nejdůležitějším patří zavedení nových linek, úpravy jízdních řádů a alespoň částečné řešení špatné situace s parkováním v blízkosti zoologické zahrady.  

Linky 99, 106 a 88

Velmi dobrou zprávou pro náš obvod je plánované zavedení autobusové linky 99, které spojí Slezskou Ostravu, konkrétně oblast Bazalů a Kamence, s Moravskou Ostravou. Linka má podle posledních informací začít jezdit od měsíce července a lidé se její pomocí dostanou z Bazalů, respektive z Kamence, přes Masarykovo náměstí až do Městské nemocnice Ostrava.

Trolejbus 106 již od začátku měsíce března nově jezdí polovinou spojů přes zastávky Kamenec, Bazaly a Všehrdův sad. Navíc od jarních týdnů, kdy se začne s druhou etapou rekonstrukce estakády, bude touto trasou jezdit každý trolejbus 106. Za vedení obvodu tyto změny velmi vítáme, o lepší dostupnost zejména sídliště Kamenec jsme se dlouhodobě zasazovali.

Další výraznou změnou je plánované zavedení dvoupodlažních autobusů double deckerů, které spojí ZOO a Dolní oblast. Návštěvníci města budou moci zaparkovat pohodlně v Dolní oblasti, a k nám na Slezskou dojedou autobusy, ve kterých se navíc budou cítit trochu jako v Londýně… Podle radního města pro dopravu JUDr. Lukáše Semeráka tak může přijet v exponovaných dnech na Slezskou až o 200 aut méně, což už je pro obvod výrazná pomoc. Double deckery s čísly 88 spojující dvě nejnavštěvovanější místa v Ostravě mají začít jezdit v létě. V provozu budou o víkendech a také v době českých a polských svátků. Město navíc stále pokračuje v přípravě projektu parkovacího domu, který má v budoucnu rovněž pomoci řešit svízelnou situaci v okolí ZOO.

Dopravní terminál Hranečník

Slezská Ostrava má na svém území dopravní terminál Hranečník, jehož fungování ve spolupráci s městem stále řešíme. Radní Semerák připomíná, že v posledním období zde vznikla funkční služebna městské policie, zvýšila se intenzita osvětlení, přibyly kamery, v neposlední řadě zde funguje civilizované WC. „Cestující se už na Hranečníku nemusí bát. Území se se prosvětlilo, je zde bezpečno. Řidiči se naučili nechávat svá auta na bezplatném parkovišti pod dohledem kamer a tramvajemi pokračovat dál do centra města,“ popisuje Semerák aktuální situaci na Hranečníku. Přitom Hranečník ještě nedávno nebyl místem, kterým by se Slezská mohla zrovna chlubit.

Švýcarské tramvaje

Dopravní podnik začne od měsíce května provozovat nové švýcarské tramvaje, kterou budou projíždět také Slezskou Ostravou na Hranečník a dále do Kunčic. Tramvaje přinesou do cestování v Ostravě nový druh komfortu. Díky otáčivým podvozkům se sníží jejich hluk a zvýší se komfort jízdy. Kvalitní vzduchotechnika bude v zimě topit a v létě chladit. Navíc jejich provoz je levnější než dříve používaných tramvají. „Švýcarské tramvaje se městu podařilo vysoutěžit za nižší cenu, než za kolik se kupovaly tramvaje v minulosti,“ konstatuje Semerák.

Velká Slezská Ostrava

Experti na hromadnou dopravu vidí Slezskou Ostravu následovně: nízká hustota obyvatelstva, obrovské přepravní vzdálenosti, spousta hluchých míst. „Uvědomujeme si, že je Slezská Ostrava podfinancovaná a že je to nespravedlivé. Když se rozdělují peníze, hledí se vždy nejprve na počet obyvatel. Tak je to zavedeno i na celostátní úrovni. Z tohoto pohledu má tak velký obvod smůlu,“ uvádí Semerák.

Kromě již zmiňovaných změn hodlá město brzy obměnit přístřešky na zastávkách MHD ve Slezské Ostravě, z nichž mnohé už pamatují opravdu hodně.

Všechny tyto změny by měly pomoci, aby lidé v našem obvodě využívali služeb MHD co nejčastěji. Za poslední dva roky se toho poměrně dost změnilo. Cestující mohou platit kreditními kartami, vozy MHD jsou daleko častěji čištěny, byly zrušeny komplikované zóny a naopak zavedeni asistenti přepravy, klesla cena celoročního jízdného…. To se odrazilo i na tom, že počet cestujících MHD od roku 2016 stále stoupá.

Věřím, že zaváděné změny v hromadné dopravě se ve Slezské Ostravě projeví pozitivně, a že tak občané našeho obvodu budou s její úrovní spokojenější, než tomu bylo doposud.

Ing. Ivona Vaňková, místostarostka městského obvodu Slezská Ostrava

 

Sdílejte článek