Zpět 04/02/2021

Vyjádření našeho hnutí k návrhu rekonstrukce mrakodrapu v Ostrčilově ulici

Vzhledem k tomu, že jsme sami se zpětnou konverzí věžáku na ul. Ostrčilova na byty přišli před několika lety, tak v podstatě tomuto projektu fandíme.  

Tehdejší vedení města, v čele s panem Kajnarem, jako vlastník objektu měli k tomuto domu laxní přístup. Vnitřně byli rozhodnuti dům zdemolovat a pozemky výhodně prodat, ale nechtěli čelit kritice skupiny architektů, kteří byli a jsou názoru, že by se tak zničil architektonický skvost města. Proto jsme jménem městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz v roce 2013 požádali o svěření domu a hledali možnosti, co dál. Pracovali jsme se třemi variantami. Také jsme nechali zpracovat studii na rekonstrukci bytového domu jako celku, další variantou bylo snížení domu o 10 pater a poslední variantou byla demolice. Následně došlo k ekonomicko-sociologickému posouzení všech variant a za nás byla bohužel nejlepší volba demolice a realizace nového projektu v dané lokalitě. Ta s ohledem na rozpočet městského obvodu (cca 500 mil. Kč/rok) nebyla možná realizovat a město (roční rozpočet cca 10 mld. Kč) se k nějaké součinnosti otočilo k obvodu zády.

Nyní se vracíme v čase o několik let zpět. Přestože dům je svěřen městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, nechalo město zpracovat další, novou studii. Projekt je velmi elegantní, líbivý, ale aby byl realizován za každou cenu? To je to, čeho se v tuto chvíli obáváme. Hvězda ANO2011 snad pomalu uhasíná, a proto je třeba dělat pomníky. Inu, uvidíme. Rádi se však necháme překvapit.

 

 

Sdílejte článek