Zpět 23/09/2016

Ve středu 28. září pořádáme tradiční Svatováclavský jarmark

Svézt se na historickém kolotoči, nechat se vyfotit v historických kostýmech, navštívit tureckou střelnici, navíc jedinou v republice, využít služeb lazebníka nebo vstoupit do věštírny či mučírny, to vše můžete, pokud ve středu 28. září zavítáte mezi desátou a osmnáctou hodinou na náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze. Právě tady se totiž uskuteční tradiční Svatováclavský jarmark, který je připomenutím svatého Václava, ochránce a patrona české země a symbolu české státnosti. „Těší mě, že rok od roku roste počet lidí, které náš jarmark oslovuje. Zklamáni nebudou ani tentokrát, program je připraven tak, aby oslovil návštěvníky všech generací,” zve na oslavu Dne české státnosti starostka Petra Bernfeldová.

Návštěvníci mohou při práci sledovat středověké řemeslníky (písmomalíř, hrnčíř, šperkař, řezbář, perníkářka, kovář, košíkář a další) a bavit se výstupy potulných herců, šarlatánů i provazochodců, mnohý návštěvník určitě rád ochutná z nepřeberné nabídky dobové krmě a nápojů.

Chybět nebude ani průvod svatého Václava s družinou, jemuž bude vévodit kníže Václav se svou ženou v podání herců z Divadla loutek Ostrava. Majestát slavného Přemyslovce zdůrazní i jeho početný doprovod, v němž nebudou chybět ani koně a psi, hudebníci a kejklíři. Prostředí středověku připomene i skupinka sirotků v podání do kostýmů oděných dětí ze škol obvodu, stejně jako dobové hry společnosti Al Rašíd nebo originální středověká bubenická show Bum Bum Bandu Jakuba Kupčíka. O zábavu se postará také Společnost herců a šermířů Keltik Ostrava, šermíři ze skupiny Guardians, historická hudba a další. Malé návštěvníky určitě zaujme Akrobatická škola pro děti s výukou chůze na laně, zvířecí farma, ukázka práce s pasteveckým psem nebo divadelní pohádka nebo nejrůznější dílny, v nichž si budou moci vyzkoušet práci řemeslníků.

Sdílejte článek