Zpět 17/02/2017

V úterý 28. února pořádáme na Masarykově náměstí Masopust

V úterý 28. února vypukne na Masarykově náměstí masopustní veselí s jarmarkem, hudebními vystoupeními, nejrůznějšími taškařicemi, tradičními maskami i průvodem provázeným hudebníky. Akci pořádá Ostravské muzeum a městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Masopust bude mít tentokrát podobu barokních radovánek.

 „K tradicím, které ze současného uspěchaného městského života zmizely, patří i masopust. Proto mě těší, že se Ostravskému muzeu podařilo přímo v centru Ostravy tuto tradici obnovit,“ zve na oblíbenou akci starostka Petra Bernfeldová.

Už od 10 hodin si mohou na pravém masopustním jarmarku zájemci zakoupit zabijačkové dobroty, koláče, koblížky nebo med a sledovat přitom vystoupení folklorního souboru Hlubinka nebo si poslechnout gajdošskou muziku Bukoň. Odpoledne zpestří kejklíři a komedianti ze Společnosti herců a šermířů Keltík Ostrava a součástí hlavního programu, jenž organizuje Ostravské muzeum, bude i Sbor dobrovolných hasičů Pustkovec, Muzikanti z Polanky, Bílé divadlo Ostrava, Divadlo Devítka, Rytmy – hudební skupina Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, Daniel Hrabovský, Dětský folklorní soubor Hlubinka, Dětský soubor Heleny Salichové, Malá Ondřejnica a další.

Hlavní program s názvem Masopustní radovánky doby barokní začne na pódiu Masarykova náměstí v 15 hodin. Jeho součástí bude již tradiční slavnostní předání masopustního práva účastníkům z rukou starostky obvodu Petry Bernfeldové. Začátek maškarního průvodu ulicemi centra Moravské Ostravy, do kterého se může zapojit kdokoliv z řad veřejnosti, je stanoven na 16.15 hodin z Masarykova náměstí. Po jeho skončení bude přibližně od 17.15 hodin pokračovat program na jevišti, který bude zakončen tradičními masopustními scénkami – dřívějšími magickými obřady – symbolickým zabíjením kozla a pochováváním basy. Basu pak přítomní společně vyprovodí v průvodu se svíčkami kolem náměstí.

Sdílejte článek