Zpět 28/03/2019

V SRDCI OSTRAVY BUDE NOVÉ MÍSTO K ODPOČINKU

V centru města vznikne oáza klidu. Farskou zahradu, kterou kdysi procházelo dodnes patrné městské opevnění, čeká ve druhé polovině roku revitalizace. Zahrada bude rozdělena na dvě odlišné části, oplocená se vstupními brankami, lavičkami, stojany na kola, odpadkovými koši a chytrým osvětlením.  

Výše položený úsek zahrady bude více slunečný s centrální travnatou plochou a dětským hřištěm. Ve spodní části bude sad, který nabídne více stinných ploch. Spojujícím prvkem obou úrovní bude terasa, umístěna pod platanem, která bude chránit jeho kořenový systém a zároveň nabízet další možnosti využití zahrady.

V letošním roce bude město pokračovat s estetizací veřejného prostoru. Zkrášlí bývalou farskou zahradu v centru města. Odstraní nevzhledné zpevněné plochy a vymění je za mlatové, dosadí zeleň, doplní mobiliář a osvětlení. Terasa pod platanem bude nabízet nejen  odpočinek vleže ve stínu stromu, ale sloužit bude také pro pořádání menších kulturních akcí. Hlavní myšlenkou je ale reminiscence ovocného sadu, který byl na tomto místě v devatenáctém století.

Pobytová terasa pod platanem bude navázána na stávající opěrné zídky a schodiště, které budou rekonstruovány a osazeny zábradlím. Po obvodu pozemku je navrženo nízké oplocení, obsahující uzamykatelné vstupní branky. Vytvořeno bude z průhledných kovových tyčových prvků, zděné části podobné hradební zdi a z části ze zeleně. Zpevněné plochy budou mlatové a umožní promenádu i rychlý průchod zahradou kvůli zkrácení cesty. V horní části bude vysazen solitérní listnatý strom Zelkova, podobný jilmu, se střídavými dvouřadými jednoduchými zubatými listy a pobytový trávník typu sport, který snáší nízké sekání a pohyb uživatelů, může tak sloužit pro piknik a odpočinek. Na dětském hřišti bude pítko.

Ve spodní části budou vysazeny okrasné ovocné jabloně (Malus ’Evereste‘). Kvetou v jarním období velkými vonnými bílými květy a později vytváří v průměru zhruba 3 centimetry velká jasně červená jablíčka, která drží na stromech celou zimu a poskytují kromě estetického efektu i potravu pro ptactvo.

Inspirací byly parky v jiných městech, například v Litomyšli, klášterní zahrada v Příboře či anglické nebo francouzské mini parčíky s nízkým plůtkem s brankami v husté zástavbě v intravilánu měst.

 

 

Sdílejte článek