Zpět 23/07/2014

V SÁZCE JE POVĚST OSTRAVY, OSTRAVANŮ A NAŠE BEZPEČNOSTProč je Stodolní ulice nebezpečná? Proč její úpadek nikdo nevidí? Proč teprve smutná událost otevřela některým oči?

Dlouhá léta upozorňujeme na neúnosný stav pořádku a bezpečnosti na Stodolní ulici.

Spolu s občany v našem obvodu bydlícími již dlouhou dobu víme, že Stodolní ulice není žádný fenomén, ale jen prázdná bublina, vděčné téma novinářů, kteří se stále ještě neprobudili ze sna. Ideální příležitost pro některé politiky k sebepropagaci. Lhostejno že na kdysi dávném vzestupu se žádným způsobem nepodíleli. Alespoň velkou měrou přispěli k současnému postupnému zániku toho, co Stodolní ulici dělalo vyjímečnou – alternativní kultury, individuální vzestupy a zániky zajímavých umělecko-kulturním počinů, ale hlavně tolerance. To je dávno pryč a nezmění na tom nic ani chaotická střelba miliónů korun z městských děl směrem ke spřáteleným strukturám na Stodolní ulici. Ano těm, kteří byli a jsou systematicky ochraňováni před zlými a nepřejícími občany v místě bydlícími, a jejichž zájmy se náš obvod snaží chránit. Již dávno Zastupitelstvo obvodu i Rada obvodu jejíž jsem členem – napříč politickým spektrem – žádali o posílení dohledu městské policie, o zjednání pořádku na Stodolní ulici a v blízkém okolí. Marně. To vše je totiž v kompetenci primátora a Rady města. Marně. Nebylo však uznáno za vhodné křížit plány ostravskému politicko-ekonomickému establishmentu majícímu na Stodolní ulici jednu ze svých základen a hluk ze Stodolní ulice do Frýdlantu nad Ostravicí opravdu nedolehne.

Navíc to byla vítaná příležitost hodit klacek pod nohy politické konkurenci.

Bližší stranická košile než občanův kabát.

Bohužel, Stodolní ulice se ale stala jedním z hlavních center zločinnosti v našem obvodu a možná i v Ostravě. Romantická opera o bohémě tvořící 24 hodin denně úžasné věci pro občany tohoto města přímo či propagací tohoto úžasného místa ve světě (sic!) se už velmi dlouhou dobu nekoná. Vedení města to samozřejmě dobře ví, ale proč by se nesvezlo na euforické náladě medii podporované fantazie, když za to může získat politické body. Zadarmo!

Občané je nezajímají.

Realita je však ještě mnohem drsnější.

Několikrát týdně hordy do němoty opilých Poláků, kteří dělají věci ,za které by doma skončili v cele předběžného zadržení, i našinců, kteří jdou cíleně nikoli za kulturou, ale do lokality, kde mohou dělat to co jinde ne. Drogy na každém kroku i s příslušnými balkánskými prodejci, prostituce – tu už ani nikdo neskrývá, masové kapsářství a drobná zločinnost – odložit bundu přes židli? Tak to už jste nebyli na Stodolní opravdu dlouho. Ale také loupežná přepadení, zcela běžné násilí, rvačky, křik, nadávky – urgentní příjem v nemocnici na Fifejdách opravdu nepotřebuje kalendář, aby věděl, že dnes „to opět na Stodolní opravdu žije“, rozbité obličeje, opilí do bezvědomí, bodná poranění,těžké úrazy. Záchranáři, kteří asistují u bezpočtu opilých a to i mladistvých, kteří to odnášejí z první ruky, už rezignovali. Zvratky, exkrementy a hlavně nesnášenlivost – to je dnes Stodolní ulice. A spolu s ní kultura lidí, kteří si za ta léta zapamatovali, že je to normální.

Vítejte v reálném světě. Ale normální to není.

A pak taky smutné poslední události. Slušný občan, který si dovolil upozornit dva mladé bezmozky aby se přestali navzájem demolovat a zároveň obtěžovat okolí. Slušný občan bohužel nebyl zdejší, takže neví jako já, že Policie na Stodolní nechodí a není zde radno vstupovat s někým do konfliktu. Takovýchto individuí je totiž plná.

To ale slušný občan nevěděl.

Myslel, že Ostrava je normální civilizované středoevropské město s fungujícím bezpečnostním aparátem, město, kde se nemusí bát o svůj život. Kdyby se zeptal, místní „bohéma ze Stodolní ulice“ by mu to ale vysvětlila: „ Víš  – dávej si pozor, možná tě okradou, radši se na nikoho, koho neznáš moc nedívej, aby tě nepřizabili, a když tak dělej, že nic nevidíš“. Ale neboj, zato můžeš pařit, chlastat do němoty, řvát na ulici, zvracet až do rána a pokud chceš tak s partou „správných kluků“ někoho zmlátit a nic se ti nestane, ba dokonce to spoustu lidí bude považovat za normální.

To ale Michal nechtěl. Nestál o to jako spousta dalších slušných návštěvníků Stodolní ulice. Chtěl jen zajít do baru a nasát tu jedinečnou atmosféru . Nevěděl, že ta už tu mnoho let dávno není. Michal však je známou osobou, události si všimla média a spousta věcí jim (konečně) začalo vrtat hlavou. Vystřízlivění a kocovina se však týkaly jen těch, kteří žili ve virtuální realitě.

Jak je možné, že situace dospěla tak daleko? Otázky bez odpovědí. Ne však pro každého.

Sám jako Ostravan se cítím trapně a je mi z toho zle . Zle z toho,že jsem nedokázal zabránit takovému bezpráví. Příhoda známé osobnosti je jen špičkou ledovce a já jsem dlouho váhal, jestli ji mám vůbec zmiňovat. Na mém názoru nezměnila nic, ale mám Michala Hrůzu rád. Pro mě je jeden z největších bardů pop-music současné doby. Určitě budu obviněn, že se snažím této smutné události využít. Jenže. Já jsem nešel do politiky proto, abych mlčel. Když mě něco štve tak to řeknu klidně nahlas. Je to memento. A stovky dalších, kteří za léta prošli ambulancemi na Fifejdách prostě nikoho nezajímají.

Je skutečně v zájmu města toto chránit a podporovat? Jako Radní obvodu a také jako občan bydlící v bezprostřední blízkosti Stodolní jsem vedl desítky jednání s představiteli městské policie a důrazně jsem je jménem občanů a politické reprezentace obvodu žádal, aby zjednali pořádek. Kromě jejich ředitele, který celkem nepokrytě naznačil, že jim stačí, že se v ulicích nevede válka, byli vstřícní – ale nezměnilo se NIC.  Pomoc nepotřebujeme – situaci zvládáme. Lež, lež, lež. Kdo je vrchní velitel? Primátor. Ten také nese plnou odpovědnost za tuto situaci.

Městská policie je ale placená z našich daní. Máme právo žádat, aby konala. Stodolní ulice v této podobě ohrožuje tuto část města. Nikdo tu nechce bydlet. Slušní lidé se tu raději nechtějí ani bavit, tak ještě odpoledne na zahrádku, ale, promiňte, po půlnoci už raději ne. Problémem je i jakékoli jiné podnikání – zeptejte se obchodníků kolikrát mají za měsíc rozbitou výlohu. Stodolní ohrožuje také ostatní hospody ve městě, které jsou ohroženy nerovnými podmínkami pro poskytování hostinských služeb, takové výtržnosti v jejich okolí by občané nepřipustili, proto výtržníci chodí raději na Stodolní neboť anonymita davu a záměrná slepota bezpečnostních složek jim dává křídla. Samozřejmě, že předtím „nasají atmosféru“ Stodolní ulice v příslušném baru, kde do nich trychtýřem – a rádi – nalijí příslušné množství zbavovače soudnosti a odpovědnosti. Na věk se jich neptají. Druhá stana se pro změnu neptá na účtenku. To je alarmující.

Stodolní se musí změnit.

Ano, také je třeba zmínit, že Stodolní ulice je po většinu dne a týdne zcela mrtvou ulicí a situace se dále zhoršuje. Je velmi pravděpodobné, že někteří provozovatelé brzy vysají finanční potenciál tohoto „genia loci“ a potáhnou dál.  Přesto platí městský obvod miliony korun ročně ať přímo či nepřímo k asanaci škod vzniklých v nepřímém důsledku  tohoto „byznysu“.  Ze svého. Z kapes lidí, kterým to vadí.

To jakým způsobem se memento případu Michala Hrůzy zrcadlí v celostátních médiích je katastrofa pro Ostravu, stačí si přečíst internetové diskuze. Bohužel je to realita. K tomu přece nemůže dobrý primátor jen tak přihlížet. Městská policie a její vedení v čele s primátorem města je spoluviníkem této tragedie.

A znovu a znovu opakuji: nikdy jsme, tak jak nám různí škodiči z řad politických oponentů vkládali do úst, nechtěli Stodolní rušit, blokovat či jí bránit ve svobodném rozvoji. Ale musí to být rozvoj, ne řízený úpadek, chaoticky podporovaný penězi establishmentu usurpujícího městskou pokladnu, kterých využívají podnikavci všeho druhu. Ti jsou vše jen ne zárukou budoucnosti této lokality. Jakým kontrastem je osud festivalu Colours of Ostrava. Rozvoj a většinou slušní a tolerantní lidé, které Ostrava vítá, a kteří si Ostravu oblíbili. Chodí i na Stodolní ? Možná kdysi, ale dnes? Pochybuji. Jeden z nich to málem nepřežil.

Co dál. Nemíním jen kritizovat. Je třeba rychle konat!

Když už tady takováto zatím ještě  marketingově a virtuálně snad úspěšná (reálně ale krachující) nálepka vznikla, pojďme toho využít a transformovat Stodolní do něčeho lepšího. Něčeho co nebude v již blízké budoucnosti ohrožovat pověst Ostravy, ostravanů a celého kraje tak jak jsme toho svědky v posledních dnech. Zcela jistě se najde na Stodolní mnoho slušných podnikatelů, a možná je jich i většina, kterým tento stav také vadí. Společně dáme hlavy dohromady a změníme to!

Za těchto okolností má podpora města velký smysl a bude-li to jen trochu smysluplné rád se o ni zasadím. Stodolní ulice je totiž součástí města ve kterém bydlím.

 

 

                                                                                         Tomáš Málek

Sdílejte článek