Zpět 01/06/2018

V Ostravě se testuje nová tramvaj

Nízkopodlažní tramvaje Stadler nOVA, které jsou vyráběny přímo pro podmínky ostravské hromadné dopravy, vyjely v těchto dnech do ostravských ulic. Tramvaj podle Dopravního podniku Ostrava vyjela v rámci technicko-bezpečnostní zkoušky a zkušební provoz začne poté, co tramvaj dostane průkaz způsobilosti. Nová tramvaj bude testována při jízdě bez zátěže, pak se zátěží a nakonec, o prázdninách i s cestujícími.  

Tramvaje Stadler nOVA jsou první tramvaje zahraniční výroby, které budou provozovány v České republice. Jakmile bude testování v provozu ukončeno, převezme dopravní podnik od letošního srpna do první poloviny roku 2019 celkem 40 kusů těchto moderních tramvají, které jsou vybaveny klimatizací prostoru pro cestující, USB konektory a přípravou pro Wi-Fi internet.

Tramvaj pro Ostravu byla vytvořena na základě osvědčeného modelu TANGO a byla navržena českými inženýry z konstrukční kanceláře Stadler v Praze. Má modulární konstrukci, ergonomickou kabinu řidiče a je plně klimatizovaná. Otočné podvozky s flexibilním rámem zajišťují hladký chod vozidla s nízkou úrovní hluku i při vyšších rychlostech. Tramvaj je zcela nízkopodlažní a přizpůsobená potřebám osob s omezenou pohyblivostí. Kromě toho je čelo tramvaje optimálně tvarováno tak, aby zvýšilo ochranu chodců.

Dvoučlánkové tramvaje nOVA jsou dlouhé 24,9 m, široké 2,5 m a vysoké 3,6 m. Mohou pojmout až 188 cestujících, z nichž 61 jsou sedící. Vozidla jsou zcela nízkopodlažní a opatřena čtyřmi širokými dvoukřídlými dveřmi, které umožňují rychlé nastupování a vystupování, a také rampou pro invalidní vozíky. Maximální rychlost vozidel dosahuje 80 km/h. 

 

Sdílejte článek