Zpět 11/03/2019

V Ostravě bude ateliér prostorového plánování a architektury

zdroj:ČTK Ostrava bude mít Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA). Má pomoci rozvíjet kvalitní architekturu a urbanismus ve městě. Rozhodli o tom na zasedání dne 6. března 2019 městští zastupitelé. Město nyní bude hledat ředitele příspěvkové organizace, která by svou činnost měla zahájit v létě. Návrh ale nepodpořila opozice. Poukazovala na to, že není dostatečně připraven a projednán v širším politickém spektru. Opoziční zastupitelé zároveň poukazovali na to, že principiálně proti vzniku této instituce nejsou.

Ostravský ateliér má být obdobou institucí, které fungují nejen za hranicemi Česka, například ve Vídni či Helsinkách, ale také v některých velkých českých městech – Brně, Praze nebo Karlových Varech.

Ateliér naváže na činnosti některých odborů magistrátu, především Útvaru hlavního architekta a strategického rozvoje. Organizace bude mít na starosti kultivaci veřejného prostoru a zeleně, připravovat bude rovněž odborné podklady v architektuře, urbanismu a rozvoji města, organizovat bude i architektonické a urbanistické soutěže. Spolupracovat by měla také s vysokými školami, odborníky či veřejností, kteří by se měli zapojit do plánování a rozhodování při tvorbě města.

Podle primátora města se o vzniku nové městské instituce vede odborná diskuse již několik let. „Její absence je označována jako výrazný nedostatek z hlediska koncepce rozvoje města. Chceme Ostravu jako moderní metropoli, město s kvalitní architekturou, urbanismem a veřejným prostorem,“ řekl Macura.

Opoziční zastupitel Martin Juroška (KSČM) kritizoval, že návrh na vznik ateliéru není podložen důkladnější analýzou, která by řešila přesné kompetence a povinnosti ateliéru. Někteří zastupitelé poukazovali na to, že návrh byl připraven narychlo. Opoziční zastupitel Lukáš Semerák (Ostravak) poukazoval na to, že návrh nebyl projednán v širším politickém plénu. Vhodné by podle něj bylo, aby získal širokou politickou podporu. Padl i návrh na stažení materiálu z projednávání zastupitelstva či doporučení na jeho schválení ve formě záměru a jeho další projednávání. „Principiálně jsem pro, ale ne horkou jehlou a více systémově,“ řekl Semerák. Hlasy koalice se ale nakonec návrh podařilo schválit.

Organizace bude zřízena k 1. červenci, naplno by se její provoz měl rozjet v následujícím roce. Letošní rozpočet instituce bude deset milionů korun, v příštím roce to bude 20 milionů korun.

Novou organizaci povede ředitel – městský architekt Ostravy. Na tuto pozici město vyhlásí výběrové řízení ještě v březnu. V plném provozu by kancelář měl tvořit asi patnáctičlenný tým, mělo by jít o odborníky na architekturu, krajinářskou architekturu, urbanismus, dopravní inženýrství, analýzu dat a podobně.

 

 

Sdílejte článek