Zpět 11/03/2019

Turisté nejlépe vidí, jak rychle se Ostrava rozvíjí

zdroj:Moravskoslezský deník  Ve funkci šéfa ostravské Černé louky je od loňského července, kdy došlo k výrazným změnám v názvu společnosti, koncepci i budoucí vizi rozvoje Černé louky a tamního výstaviště. Právě pod Janem Šumberou se v posledních letech nastartoval Ostravský informační servis k cestě za moderními infocentry a nejlepšími prezentačními weby v zemi a obdobný svěží vítr má přinést i na Černou louku.

„Má potenciál být na úrovni Smetanových sadů a jejich Flory v Olomouci. Je to nevyužitý kus veřejného prostoru a zeleně v centru MĚSTA, který chceme razantně změnit,“ říká v rozhovoru Jan Šumbera.

– Zaznamenalo podle vás v minulosti ve vnímání Ostravy něco takový úspěch jako logo se třemi vykřičníky?

Ne! (úsměv) Ač jsem z nich byl dříve poněkud rozpačitý, tak to byl úder na hlavičku. Logo se zažilo. I po letech je vidět, že to byl krok správným směrem. Lidé si s Ostravou tři vykřičníky spojí hned. Bude dlouho trvat, než je něco překoná, byť Ostrava  není pochopitelně jen logo.

– Jak se coby Ostravan tváříte na snové vize, jako jsou lanovka, double decker a další?

Obdivuji ty, již něco takového vymyslí. Nezapomínejme však citlivým způsobem připomínat historii Ostravy, na kterou můžeme být hrdí a nikdo nám ji neodpáře. Takové nápady ale musejí jít v souladu s dynamickým rozvojem MĚSTA a ne všechny je možné uskutečnit. Ostrava má nakročeno k tomu být zajímavým moderním městem pro život. Všude to máme kousek, dvacet minut do Beskyd, v Praze jsme za tři hodiny a vlak jede co 17 minut. Co víc si přát? Žijeme v úžasném místě, máme co nabídnout a k tomu patří i nějaké atrakce, které mohou přitáhnout další návštěvníky.

– Napadají vás naopak některé vize, které nadobro skončily v šuplíku? Projekty, u kterých vás mrzí, že nebyly realizovány?

Jsem pozitivní člověk, proto nejsem z ničeho zklamaný. Ostravanům se hůře hodnotí, jestli se město vyvíjí rychle, nebo pomalu, ale já vidím i reakce návštěvníků, kteří tady přijedou po pěti letech a nestačí koukat, co vše se změnilo. To mě naplňuje dojmem, že město se vyvíjí správným směrem.

– Co se s vaším nástupem do funkce na Černé louce změnilo?

Cílem MĚSTA byla fúze Ostravských výstav a Ostravského informačního servisu. Vznikla tak jedna firma – Černá louka. V podstatě jsme nyní rozděleni na tři hlavní divize. Černou louku  s výstavami, Slezskoostravský hrad a infocentra, která mají nového šéfa Jiřího Šimona, nesmírně šikovného člověka, který se propracoval z pozice řadového informátora až na post ředitele. Úspěšně se prezentujeme na turistických veletrzích, nedávno třeba v litevském Vilniusu, kde jsme byli mile překvapeni, co tam o Ostravě vědí.

– Proč jste se vrátili k dávnému označení Černá louka?

Změnili jsme nejen název, ale i logo. Koneckonců i lidé z Karlových Varů říkají, že jdou na Černou louku, ne na výstaviště nebo Ostravské výstavy. Samotní Ostravané mají tento název doslova pod kůží. Ale k těm změnám… mám vizi, že bych Černou louku v dohledné době rád viděl jako veřejný prostor – místo nejen pro akce, ale i relaxaci. Máme obrovskou výhodu v tom, že jsme v podstatě v samém centru MĚSTA.

– Je ve vašich očích Černá louka – možná spolu s okolím kulturního domu – místem, které má v Ostravě potenciál největšího rozvoje?

Jsem hrdý Ostravan a těch míst s velkým potenciálem je spousta a Černá louka je jednoznačně jedním z nich. Její potenciál, a to zejména v její relaxační funkci, je obrovský.

– Léta proslýchaná potřeba celkové revitalizace areálu je nyní krůček od naplnění. Máte k proměně co říct, nebo čekáte, s čím přijde město?

Rozhodně na nic nečekáme. Osobně dávám přednost spolupráci Černé louky a MĚSTA. Přicházíme s vizemi a nápady a postupně je společně usměrňujeme tak, aby to bylo zajímavé pro lidi, ale i ekonomicky únosné pro město. Nás se bude týkat parková úprava a vybudování nových parkovacích míst na místě bývalé tržnice. Z prostranství před pavilonem A chceme vymístit auta a vytvořit tam oddechový parčík. Zrušení nové tržnice a vyčištění místa od reklamních bannerů byl první krok. Černá louka má potenciál být na úrovni Smetanových sadů a jejich Flory v Olomouci. Je to nevyužitý kus veřejného prostoru a zeleně v centru MĚSTA, který chceme razantně změnit. Celkově se mi líbí také projekt kateder sportu a umění ostravské univerzity v podstatě v centru MĚSTA. Bude to velký impuls, zalidní se to tady, budou zde studenti. Částečně to vykompenzuje plánovaný konec Ekonomické fakulty VŠB-TUO. Její přesun nebyl úplně šťastné rozhodnutí.

Sdílejte článek