Zpět 24/09/2018

Svatováclavský jarmark poprvé s pranýřem a alchymistickou dílnou

Náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze se znovu po roce, v pátek 28. září, stane od 10 do 18 hodin dějištěm Svatováclavského jarmarku, který připomene svatováclavské tradice a Den české státnosti. „Na jarmark zveme všechny, kteří si chtějí užít volný den plný zajímavého programu a zábavy, navíc v atmosféře středověké pouti,“ říká starostka Petra Bernfeldová a připomíná, že v letošním roce je symbolika české státnosti umocněna stým výročím vzniku republiky.

 „Jde o akci, kterou náš obvod pravidelně finančně podporuje, stejně jako jiné kulturní a společenské počiny přispívající ke smysluplnému oživení centra. I proto nás těší rostoucí zájem lidí, kteří na Svatováclavský jarmark přicházejí ve stále hojnějším počtu. Věřím, že tomu tak bude i letos, kdy je program obohacen – ostatně jako každý rok – o zcela nové prvky.“

K novinkám bude patřit zejména pranýř, u kterého bývali ve středověku trestáni nepoctiví občané. Stejně jako v minulosti bude stát ve středu náměstí a stejně jako tehdy na něm budou úpět hříšníci. A to nejen ti, kteří se ujmou svých rolí, ale i návštěvníci, kteří si budou chtít vyzkoušet, jaké to tehdy bylo.

Novinkou bude i alchymistická dílna a součástí jarmarku bude poprvé šarlatán. Děti i dospělí se mohou těšit také na vystoupení kouzelníka Michala Klause, žáka a spolupracovníka našeho nejznámějšího iluzionisty Pavla Kožíška, bude tu fakír i turecká tanečnice. A zlatým hřebem bude ve 14 hodin příjezd knížete Václava s jeho družinou.

Připraveno bude spousta dobových specialit i grilovaných pochutin. Malým návštěvníkům určitě udělají radost zvířátka, budou se moci svézt na ponících, vyzkoušet si jízdu na historickém kolotoči, nebo ruském kole na ruční pohon, či se pustit do středověkých her a soutěží.

Zastoupena tu budou i klasická staročeská řemesla, takže bude možné sledovat práci řezbáře, kováře, tkadleny u kolovrátku či písaře, který předvede, jak těžké bylo psát brkem. Středověkou atmosféru dokreslí hudba hudební skupiny Tempus, která hraje historizující folk-rock, i unikátní vystoupení vlajkonošů.

 

Sdílejte článek