Zpět 16/04/2019

SDÍLENÁ KOLA SE VRÁTILA DO OSTRAVY

Oblíbený způsob dopravy po městě, systém sdílení jízdních kol s podporou města Ostravy, začal s novým dodavatelem fungovat v Ostravě 15. dubna.  

Nový provozovatel, firma nextbike, zahájila provoz s 600 koly. Bicykly městského typu s nízkým nástupem jsou vybaveny třemi rychlostními převody a každé z nich má v přední části praktický košík. Cyklistům slouží přes 200 cyklostojanů. Využít je mohou i majitelé vlastních kol.

Město Ostrava podpořilo tento způsob dopravy a půjčování kol je spojeno s dobročinností – s podporou Fakultní nemocnice Ostrava a nadačního fondu Kapka naděje.Primátor Tomáš Macura společně se zakladatelkou Kapky naděje Vendulou Svobodovou-Pizingerovou přestřihl pásku a zahájil provoz bikesharingu firmy nextbike.  

Do veřejné zakázky na provozování bikesharingu se pro letošní rok přihlásily dvě společnosti – Rekola a nextbike. Ekonomicky výhodnější nabídku podala společnost nextbike Czech Republic s.r.o., se kterou město podepsalo smlouvu.

Nezávisle na vítězné společnosti nextbike, která provozuje modrá kola, fungují ve městě také růžová kola, která znají Ostravané i návštěvníci města z loňského roku. Ta jsou ale jen v centrální části a Rekola je provozují bez podpory města.

Město pro zachování ceny příznivé pro uživatele bude platit provozovateli nextbike za každou výpůjčku kola necelých 10 korun (9,50 Kč s DPH). Předpokladem je, že osm měsíců provozu bude stát zhruba 4,5 milionu korun. Nabídka společnosti Rekola byla zhruba o pětinu vyšší.

Zájemci o jízdu si musí nejdříve stáhnout do chytrého telefonu aplikaci a poté jednoduše odemknou kolo.  

Stojany našly své místo v jednotlivých obvodech podle prostorových možností dané lokality. Oproti loňsku přibyly k Moravské Ostravě a Přívozu, Slezské Ostravě, Vítkovicím a Petřkovicím také Mariánské Hory a Hulváky, Jih, Poruba a Hošťálkovice.

Počet cyklostojanů v obvodech:
Moravská Ostrava a Přívoz 59
Slezská Ostrava 17 
Mariánské Hory a Hulváky 23
Vítkovice 15
Jih 36 
Poruba 47  
Hošťálkovice 5.

Ostrava městskou cyklistiku dlouhodobě podporuje. Aktuálně má na svém území 253 kilometrů cyklostezek a další se postupně připravují a staví. V letošním roce se bude jednat o zprovoznění dalších 6 kilometrů tras. Bikesharing patří k podpoře ekologické dopravy ve městě.  

Provoz potrvá do prosince.

 

Sdílejte článek