Zpět 31/05/2018

Rozdělená Ostrava: Další rána pro centrum města, Ekonomka se stěhuje do Poruby

Žádné jiné téma nerozdělilo v poslední době obyvatele Ostravy tak, jako stěhování ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava do Poruby.

V polovině května rektor Václav Snášel vynesl dlouho očekávaný verdikt. Ekonomická fakulta se do roku 2022 přestěhuje z centra města do univerzitního kampusu v Porubě, kde stát zaplatí výstavbu nové budovy za 500 milionů korun. Padla tak možnost stávající a památkově chráněnou budovu fakulty na Sokolské třídě v centru města zrekonstruovat, a to i přesto, že také tuto investici (420 milionů korun) by opět uhradil stát.
Univerzita se rozhodla pro centralizaci fakult a výhody plynoucí z možnosti navázání větší mezifakultní a mezioborové spolupráce. Rozhodnutí však veřejnost, ale i samotnou univerzitu názorově rozděluje. Kritici stěhování ekonomické fakulty mluví hlavně o další velké ráně pro samotné centrum města.
Lukáš Semerák, ostravský radní za hnutí Ostravak: „Je to špatné rozhodnutí, které od sebe oddělí obě vysoké školy ve městě a hlavně jejich studenty. Kvalita studentského života je pro mladé mnohdy rozhodující při volbě města, kde chtějí studovat. A studenty Ostrava chce a potřebuje.
Dále nesouhlasím s trendem výstavby na zelené louce namísto opravy historické budovy s tradicí. Pokud vím, tak fakultě výrazně klesl počet studentů, tímto krokem trend ještě posílí. Trochu mi to připomíná rozvoj letiště v Katowicích a v Ostravě. My jsme investovali do betonu, Poláci první letiště „rozlítali“ a teprve následně opravili. Dneska většina z nás, co v regionu žijeme, létáme z Polska.“

 

Sdílejte článek