Zpět 20/02/2012

Reakce na informace v Moravskoslezském deníku k hlasování zastupitelstva města o dotacích pro Baník OstravaKomentář šéfredaktora Moravskoslezského deníku Tomáše Šiřiny, který ve svém sloupku bez udání komplexních informací účelově označil označil zástupce našeho hnutí v zastupitelstva města Ostravy jako odpůrce fotbalu, vyprovokoval našeho kolegu Jana Bechera k reakci, kterou také panu Šiřinovi zaslal. Jelikož netušíme, zda-li se tato reakce dostane do novin a v jaké podobě, můžete si tento komentář přečíst na našich stránkách.

Vážený pane Šiřino,

vím, že rubrika Týden očima… nepatří mezi stěžejní ve vašem listě, ale je umístěna na titulní straně a jistě se mnou budete souhlasit, že novinář by si neměl nikdy dovolit povrchní a zjednodušující soudy.

V rubrice Týden očima Tomáše Šiřiny Zprávy, které nezapadly ze soboty 18. 2. byla zopakována zpráva o tom, že ostravské zastupitelstvo odhlasovalo dotaci 11 mil. Kč pro fotbalový klub Baník, a že proti udělení dotace byli pouze zastupitelé za hnutí OSTRAVAK. K této zprávě jste připojil svůj komentář, že to bylo právě naše hnutí, které propagovalo na billboardech svůj vztah k Baníku. 

Pokusím se vám vysvětlit, proč jsem nemohl hlasovat pro odeslání 11 mil. korun z městského rozpočtu pro Baník, ikdyž si myslím, že fotbalový klub takového významu a s tak dlouhou historií si zaslouží, aby ho město nenechalo zmizet v propadlišti dějin. A když řekneme město, musíme si představit všechny jeho obyvatele, i ty, kteří fotbalu nefandí.

Nejprve o pozadí a průběhu hlasování

Celé to hlasování o poskytnutí dotace Baníku se mi nelíbilo a ještě dnes uvažuji, zda tímto hlasováním ostravského zastupitelstva nebyl porušen zákon. Materiál týkající se dotace Baníku byl nám zastupitelům položen na stůl až v den zasedání. Přitom zákon jasně hovoří, že všechny záležitosti projednávané v zastupitelstvu obce musí být zveřejněny na úřední desce sedm dnů před konáním zasedání. To není jenom nějaká formalita, to je velmi důležitý zákon, který nám zastupitelům umožňuje seznámit se s materiály, o kterých se bude hlasovat. A co je ještě důležitější, oněch sedm dnů má také (a hlavně!) veřejnost právo a možnost se s těmito materiály seznámit. Pokud nám ostravským zastupitelům bylo toto právo již po několikáté upřeno, je to možná věc, která nemusí nikoho trápit, ale toto právo bylo opět upřeno vám – tedy veřejnosti, občanům a novinářům!

Existují  možné výjimky z tohoto pravidla, to jsou tzv. horké materiály, které mohou být dodány zastupitelům až na zasedání. Věci, které nesnesou odkladu a jejichž neschválení by mohlo způsobit nějaké velké škody. Stejně tak existuje možnost, svolat mimořádné zasedání zastupitelstva. Proč jsou zasedání zastupitelstva SMO pro letošní rok naplánována v intervalu co dva měsíce, když je tolik důležitých věcí k projednání? Dovoluji si upozornit, že zastupitelé pobírají plat každý měsíc…

A ještě o jedné, zdánlivě formální, záležitosti ohledně hlasování o dotaci pro Baník v ostravském zastupitelstvu. Tato dotace byla obsažena v materiálu č. 90, kterým se schvalovaly dotace v oblasti sportu pro několik sportovních organizací (hokej, basketbal ad.). Zastupitelé tak měli možnost hlasovat buď udělit dotaci všem, nebo nikomu. Když jsem žádal o rozdělení tohoto hlasování alespoň do dvou bodů, téměř mi to nebylo umožněno a až na nátlak jiných zastupitelů byla tato samozřejmost s nelibostí umožněna. Zkrátka, velká koalice ČSSD a ODS si na obyčejnou lidskou slušnost nepotrpí, hlavně že mají v rukou moc, kterou tak rádi dávají pocítit… Zdá se vám to jako maličkost? Představte si, že součástí jednoho bodu k hlasování je udělení dvanácti dotací pro různé organizace a vy nesouhlasíte s jednou. Znamená to, že máte hlasovat proti zbývajícím jedenácti?

K samotné záležitosti Baníku

V návrhu ke schválení na středečním zastupitelstvu bylo udělení 11 mil. Kč pro FC Baník Ostrava, a.s. Podle úvodního slova náměstka Štěpánka (ODS) a primátora Kajnara (ČSSD) byl v té době již údajně Baník koupen novými majiteli. Dva pánové, které neznám, a kteří ani v době hlasování nebyli uvedeni v obchodním rejstříku jako držitelé akcií Baníku, nebo jako členové představenstva, či jako členové dozorčí rady prý – dle vyjádření primátora – se přišli v pondělí představit na magistrát a požádat o dotaci 11 mil. Kč s tím, že mají plány na to, jak zachránit akciovou společnost FC Baník Ostrava, která v té době už nevlastnila ani stadion na Bazalech, a u které věřitelé uplatňovali více než 100 mil. Kč v pohledávkách! Na základě takových informací a bez jakékoliv možnosti prověření faktů a přípravy jsem měl hlasovat pro vydání 11 mil. Kč z městského rozpočtu?!

Vážený pane Šiřino,

já jsem jako zastupitel složil slib, který mě zavazuje k hlasování podle nejlepšího vědomí a svědomí. Vy byste možná hlasoval pouze na základě nějakých ústních (nijak ověřitelných) informací. Vy byste možná hlasoval „srdcem baníkovského fanouška“ nehledě na to kam a komu byste poslal 11 milionů korun. Vy byste možná hlasoval podle stranických instrukcí a bez vlastního názoru. Vy byste možná hlasoval podle nálady mezi fanoušky. To já však nemohu a nestal jsem se zastupitelem, abych hlasoval podle dojmů nebo nepodložených informací. A věřím tomu, že ani většina fanoušků Baníku, která má trochu zdravého rozumu by nemohla hlasovat ihned a na místě. Určitě by, stejně jako já, chtěli nejprve záruky, že se peníze neposílají panu Peterovi nebo do společnosti se stomilionovým dluhem před možným krachem.

Jestli Baník Ostrava, a.s. zkrachuje a zůstanou po něm jen obrovské dluhy a bude se řešit, kde skončily peníze z městského rozpočtu, založím si rubriku Zprávy, které nezapadly a připomenu vám váš vlastní komentář.

S pozdravem,
Jan Becher, člen zastupitelstva SMO za hnutí Ostravak

Sdílejte článek