Zpět 11/03/2019

Politici se přeli o pokutu za budovu, která nestojí

zdroj: Mladá fronta Dnes  Společnost CTP Invest si může oddechnout. Místo třímilionové pokuty za nedodržení smlouvy podepsané při koupi městských pozemků zaplatí zatím Ostravě jen milion korun. A získá dalších pět let času na dokončení kancelářské budovy, která už měla stát na náměstí Republiky vedle sídla firmy Tieto.

S podpisem dodatku ke kupní smlouvě souhlasila včera většina zastupitelů města. Ale ne všichni. Především byl proti Lukáš Semerák z opozičního hnutí, který má zkušenosti jako podnikatel s nemovitostmi i bývalý radní města.

Vadilo mu, že se město hodlá vzdát tří milionů, zvlášť když firma získala pozemky levně. V roce 2012 zaplatila městu za více než 5 300 metrů čtverečních 11,2 milionu. Od té doby se ale ceny zvedly nejméně o 30 procent,“ upozornil. „A proč až teď řešíme otázku pokuty, když podle smlouvy měla být stavba hotová loni v květnu? Na účtu města už dávno měly být tři miliony,“ dodal Semerák s tím, že město by mělo chtít celou sumu, a teprve pak s investorem vyjednávat o dalších podmínkách odkladu termínu, případně o navrácení pozemků.

Primátor města Macura mu oponoval. Řekl, že smyslem pokut není plnit městskou kasu, ale docílit toho, aby investoři plnili své sliby. A vstřícnost vůči CTP Invest se podle něj městu vyplatí.

„Jde o prověřeného investora, který v Ostravě vybudoval například průmyslovou zónu v Hrabové a věžák pro firmu Tieto. Další kancelářskou budovu postaví hned vedle něj. Stavbu zdržel proto, že kanceláří bylo v Ostravě dost a nebyla tak velká poptávka,“ líčil Macura.

Podotkl, že o znění dodatku s pětiletým odkladem termínu dokončení stavby jednal se zástupci firmy několik měsíců a věří, že výsledek je výhodný i pro město. „Milion dostaneme hned při podpisu dodatku. Pokud firma nepodá do 1. září žádost o územní rozhodnutí, dostaneme už na podzim další dva miliony. A pokud nedodrží ani nový termín dokončení stavby, zaplatí dalších pět milionů, takže v krajním případě získáme na pokutách celkem osm milionů korun. A navíc jsou součástí dodatku další klauzule, které chrání majetek města,“ argumentoval. Koalici přesvědčil.

 

Sdílejte článek