Zpět 22/03/2011

Petr Kausta: Rekonstrukce městského stadionu v Ostravě – VítkovicíchNa tiskové konferenci v Radnici města Ostravy konané dne 16. února 2011 primátor Petr Kajnar (ČSSD), koaliční náměstci primátora Jiří Srba (ČSSD) a Martin Štěpánek (OSD) informovali přítomné novináře, že se městský stadion v Ostravě - Vítkovicích má dočkat rekonstrukce, kdy předpokládané finanční náklady by měly dosáhnout 300 až 400 milionů korun.

Primátor a jeho náměstci novináře dále informovali, že město tuto variantu upřednostnilo před stavbou nového městského fotbalového stadionu, který by mohl stát téměř 1,5 mld. korun. Termín dokončení pak představitelé ČSSD a ODS odhadli na přelom let 2013 – 2014.

 

Primátor dále uvedl, že „jde o částku, která s ohledem na hospodářskou krizi přesahuje současné finanční možnosti města. Jen za rok 2010 klesly očekávané daňové příjmy do rozpočtu města o 350 milionů korun“.

 

Můj názor:

 

Již nějakou dobu se nemohu zbavit dojmu, že ČSSD a ODS se chovají tak, jakoby Statutární město Ostrava bylo jejich soukromou firmou, s jejímž majetkem a finančními prostředky mohou nakládat tak, jak sami uznají za vhodné, bez ohledu na názory ostatních politických stran v zastupitelstvu města a v neposlední řadě i bez ohledu názory občanů města Ostravy.

 

K tomuto závěru mě vede fakt, že rada města v čele s primátorem Petrem Kajnarem, novináře a jejich prostřednictvím i veřejnost informovali o tom, že rekonstrukce městského stadionu v Ostravě – Vítkovicích za 400 miliónů je „hotová věc“.

 

Možná by se mohlo na první pohled zdát, že na tom není nic divného. Bohužel je, alespoň já osobně to tak vidím.

 

Za prvé: Primátor a radní, spíše však asi politické reprezentace ČSSD a ODS, o investicích v řádu stovek miliónů korun rozhodli bez ohledu na názor opozice, přinejmenším na názor politického hnutí Ostravak, a bez ohledu na skutečnost, že tyto nemalé výdaje města dosud neprojednalo a tedy ani nerozhodlo zastupitelstvo města (dle zákona o obcích veškeré nakládání s majetkem města musí být předem schváleno zastupitelstvem města). Přiznám se, že jsem do politického veřejného života nevstupoval s naivními ideály a růžovými brýlemi na očích, přesto jsem doufal, že zákon platí pro všechny.

 

Za druhé: Pan primátor ještě před komunálními volbami baníkovským fanouškům a občanům Ostravy sliboval, že jim postaví nový městský fotbalový stadion za bezmála 1,5 miliardy korun. Teď však přišel s tím, že se spletl, a že město s ohledem na hospodářskou krizi nový stadion postavit nemůže. Ani se baníkovcům nedivím, že na začátku zápasu se Spartou rozložili přes celou tribunu transparent s nápisem: „primátor je lhář“. Fotbaloví fanoušci se zjevně cítí být sliby pana primátora podvedeni a právem se nyní ptají sami sebe: “nebyly to jen sliby pana primátora, abychom mu ve volbách dali svůj hlas?“. Domnívám se, že pan primátor, který se sám pyšní tím, že je městu Ostrava v různých funkcích a postech prospěšný více než deset let, musel již před komunálními volbami dobře vědět, že v rozpočtu města finance ve výši min.1,5 miliardy, v následujícím období 2011 – 2013, na nový stadion najít nemůže.

 

Za třetí: Fakt je ten, že majetek města není vlastnictvím politických stran, tedy ani ČSSD a ODS, a proto s ním nemají právo nakládat jako s vlastním, ale toliko v mezích a za podmínek stanovených zákonem o obcích.

 

Mgr. Petr Kausta

Zastupitel SMO

Sdílejte článek