Zpět 10/12/2021

Ostravu čeká příští rok rekordní rozpočet přes dvanáct miliard korun

zdroj:impuls.cz  Více než dvanáct miliard korun může příští rok utratit Ostrava, ačkoli její příjmy v té době budou nižší. Po delší debatě s tím ve středu souhlasili ostravští zastupitelé, když schválili navržený rozpočet města na rok 2022 ve výši téměř 12,3 miliardy korun.

Téměř pět milionů z rozpočtu půjde například do vybavení galerie Plato vznikající přestavbou městských jatek. / foto: Vizualizace Statutární město Ostrava
„Jde o nejvyšší rozpočet v historii města,“ upozornil ostravský primátor Tomáš Macura s tím, že dvanáct miliard ještě nikdy nepřesáhl.
„Trochu spoléháme na pozitivní vývoj ekonomiky, ale také počítáme s příjmy z prodeje pozemků a jiného majetku i se zapojením rezerv, které si léta vytváříme v různých fondech,“ dodal.

Rozpočet označil za velmi proinvestiční. Na investice je totiž určeno 4,4 miliardy, což je 35,9 procenta rozpočtu. Nejvíc peněz má jít do zdravotnictví a sociálních služeb, do vodohospodářských staveb, silnic, parkovacích domů, cyklostezek či nové koncertní haly.
Příjmy Ostravy mají činit 9,6 miliardy, z toho daňové výnosy 8,4 miliardy, což je zhruba o 900 milionů více než letos. K vyrovnání rozdílu mezi příjmy a výdaji využije město část z téměř našetřené miliardy ve fondech pro nemocnici a koncertní halu, nevyčerpané peníze na letošní stavby, které se z různých důvodů pozdržely, i úvěr.
Město má otevřený úvěr do výše 1,8 miliardy, ze kterého chce příští rok využít skoro čtvrtinu. Podle radních se ale zadluženost nezvýší. „Půjčíme si 430 milionů, na splátkách úvěrů zaplatíme 450, takže naopak dojde k mírnému poklesu zadluženosti,“ řekl primátor.

 

Sdílejte článek