Zpět 26/04/2018

Ostrava má skvělý rating

Ratingové hodnocení si Ostrava vylepšila již potřetí za sebou. Mezinárodní ratingová agentura Moody´s  zvýšila Ostravě ratingovou známku z A1 stabilní na A1 pozitivní. Stejné hodnocení má i Česká republika a žádné město nemůže mít vyšší rating než stát. Ostrava je jediným městem v ČR, kterému každým rokem stoupá ratingová známka a zařadila se mezi pět českých měst se stejně špičkovým ohodnocením.   

„Agentura Moody´s tři roky v řadě posunula Ostravu v žebříčku vždy na vyšší stupeň a v posledních dvou letech nám přidělila nejvyšší známku, kterou může město v České republice získat. Dlouhodobě oceňuje naše kontinuální snižování zadluženosti a tvorbu rezerv. Letos dluh města snížíme opět o téměř půl miliardy korun.  Za poslední tři roky se se nám podařilo snížit dluh na jednoho Ostravana o 4 475 korun, a držet tak nejnižší zadlužení na obyvatele mezi velkými českými městy,“ řekla náměstkyně primátora Iveta Vozňáková. Dluh na jednoho obyvatele nyní činí 7254 koruny.

Ratingová agentura při udělování známky každoročně sleduje hospodaření města včetně všech 23 městských obvodů i 40 příspěvkových a obchodních společností zřízených městem. Hodnocení se zabývá stávající finanční situací a finančním výhledem v souvislosti s ekonomickými, politickými, demografickými a dalšími podmínkami.

Historicky je statutární město Ostrava hodnoceno agenturou Moody´s od roku 1998. Od té doby se postupně zlepšovalo od původního stupně Baa1 až po současný A1 pozitivní.
léta 1998 – 2002: známka na úrovni Baa1,
léta 2003 – 2005: známka na úrovni A3,
léta 2006 – 2015: známka na úrovni A2, stabilní,
rok 2016: známka A2 pozitivní,
rok 2017: známka na úrovni A1 stabilní,
rok 2018: známka na úrovni A1 pozitivní.

 

Sdílejte článek