OSTRAVA MÁ NOVÉHO NÁMĚSTKA, POLICISTÉ HLÁSÍ POKLES TRESTNÉ ČINNOSTI, ZASTUPITELÉ PŘIJALI VYHLÁŠKU O NOČNÍM KLIDU
Ve středu 5. dubna se v budově ostravské Nové radnice sešli zastupitelé města k projednání bezmála šedesáti bodů navrženého programu. Předem se podle primátora Tomáše Macury (ANO 2011) z 25. zasedání omluvili Robert Čep (ANO 2011), Ilja Racek (KDU-ČSL), Yveta Sekeráková (KSČM), Libor Grygar (ČSSD) a Vladimír Polák (hnutí Ostravak).
Náměstek primátora pro školství a sport rezignoval
„Včera do mých rukou předal Martin Štěpánek písemnou rezignaci na post náměstka primátora. Všichni víte, že tento krok završil určitou etapu, která následovala po politováníhodném a neomluvitelném činu. Nicméně hodnotím pozitivně, že z ní vyvodil správný závěr. Chtěl bych mu osobně poděkovat za práci, kterou vykonal ve vedení města. Myslím, že nebýt té události, hodnotil bych spolupráci jak profesně, tak lidsky na kvalitní úrovni. Jsem rád, že Štěpánek svým rozhodnutím potvrdil důvěryhodnost vedení města, což je důležitý atribut,“ řekl úvodem primátor Tomáš Macura (ANO 2011). Martin Štěpánek uvedl, že ho situace mrzí, omluvil se všem, kterých se dotkla, a poděkoval za oboustranně dobrou spolupráci.
Klub ODS přišel s nominací Vladimíra Cigánka, který se stal novým náměstkem primátora. Na žádost Lumíra Palyzy (ČSSD) o krátké představení, sdělil: „Vystudoval jsem vysokou školu dopravní v Žilině, třetí volební období pracuji jako zastupitel Slezské Ostravy. Zastával jsem funkce ekonomického ředitele ve stavební společnosti, nuceného správce i generálního ředitele lázní. Od roku 1993 jsem OSVČ. Hodlám pokračovat v projektech a programech, které připravil a nastartoval Štěpánek. Soustředím se na dodržování harmonogramu.“
Pokud jde o kriminalitu, je Ostrava srovnatelná s Brnem
Každoroční Zprávu o činnosti Městské policie Ostrava a Zprávu o situaci v oblasti veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti na území Ostravy za rok 2016 prezentovali zastupitelům ředitel Městského ředitelství Policie ČR Ostrava René Dočekal a ředitel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim.
Podle R. Dočekala se Ostrava v oblasti kriminality nikterak neliší od Brna, v loňském roce byla ale ostravská policie v odhalování pachatelů úspěšnější než brněnská. Na území Ostravy bylo v roce 2016 spácháno nejméně trestných činů od roku 1989. Dominuje jim majetková kriminalita, problém vidí policisté také v chování fotbalových fanoušků. Pokud jde o bezpečnost silničního provozu, považuje situaci ostravská policie za stabilizovanou. „S ohledem na počet vozidel, která jezdí městem, se ale propustnost komunikací dostává na hranici,“ sdělil R. Dočekal.
Zdeněk Harazim za městskou policii kromě jiného uvedl, že v roce 2016 přijali 40 tisíc událostí na tísňových linkách, což je o 400 méně než v roce 2015. „Zjistili jsme a následně vyřešili 112 225 přestupků, z nichž největší podíl činilo dodržování veřejného pořádku a obecně závazných vyhlášek,“ doplnil. Strážníci se také věnovali forenznímu značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek, dopravním přestupkům, nebo preventivním projektům pro děti a seniory. Ostrava má momentálně 1 strážníka na 493 obyvatel, republikový průměr je přitom 1 strážník na 825 občanů. „Ostrava je po bezpečnostní stránce stabilizovaná, na úseku veřejného pořádku nedošlo v roce 2016 k výraznému zhoršení situace,“ uzavřel Z. Harazim.