Zpět 19/05/2016

OSTRAVA EVIDUJE NEJNIŽŠÍ MÍRU TRESTNÝCH ČINŮ ZA POSLEDNÍCH 21 LET, ČÁST ZASTUPITELŮ NESOUHLASÍ SE SNIŽOVÁNÍM ČLENŮ DOZORČÍCH RAD, PARTNERSKÉMU MĚSTU POŠLEME FINANČNÍ POMOC

V pořadí 16. zasedání ostravských zastupitelů, které se konalo 13. dubna 2016 v Nové radnici, mělo na programu necelých padesát bodů. Jako každý rok touto dobou si jeho členové nejprve vyslechli zprávy o situaci veřejného pořádku a činnostech Městské policie Ostrava a městského ředitelství Policie ČR.

Tresných činů v Ostravě ubývá

Plukovník René Dočekal, ředitel Městského ředitelství policie Ostrava Policie České republiky přednesl Zprávu o situaci v oblasti veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti na území města Ostravy za rok 2015.

Zastupitelé se mimo jiné dozvěděli, že loni se z 12 479 trestných činů podařilo objasnit 4 790, což je přes 38 procent. Počty páchaných trestných činů mají sestupnou tendenci.

Ve srovnání s jinými velkými městy je na tom Ostrava, pokud jde o kriminalitu, podobně jako Brno. „S ohledem na strukturu osídlení a počet obyvatel není Ostrava nikterak výjimečná, pokud jde o míru kriminality,“ uvedl R. Dočekal s tím, že k pozitivním změnám dochází od roku 2012, kdy se uskutečnila takzvaná velká amnestie.

Více než dvě třetiny pachatelů se rekrutují z řad recidivistů. Pokud jde o dopravní nehody, evidovala policie v roce 2015 nejnižší počet úmrtí za posledních 10 let.

Za Městskou policii Ostrava shrnul loňský rok její ředitel Zdeněk Harazim. Podle něj šlo o rok náročný, Ostrava zažila hokejové mistrovství světa, uskutečnily se rozsáhlé rekonstrukce komunikací, což vázalo síly a prostředky strážníků. „Vyřešili jsme 77 tisíc přestupků, to je víc než v roce 2014,“ upřesnil Z. Harazim.

U ostravské městské policie pracovalo 801 zaměstnanců, z toho 661 strážníků s platným osvědčením. Věkový průměr činil 40 let, ženy tvořily necelých 20 procent. Během roku bylo přijato 100 osob, 87 zaměstnanců odešlo. K plnění úkolů při zajišťování veřejného pořádku využívala městská policie 36 motorových vozidel, 19 malých motocyklů, 26 jízdních kol, 12 koní, 10 služebních psů, 1 záchranářského psa, 2 mobilní kamerové systémy, 2 radary měřící rychlost projíždějících vozidel, 2 defibrilátory, 7 zařízení pro měření obsahu alkoholu v dechu, 10 čteček pro identifikaci očipovaných psů a 241 kamerových stanovišť.

Dozorčí rada Ostravských komunikací bude mít o dva členy méně

Návrh změny stanov obchodní společnosti Ostravské komunikace, a.s., které zastupitelům předložil primátor Tomáš Macura (ANO 2011), vyvolal v řadách ČSSD a KSČM nevoli.

Z jednání se omluvili Ilja Racek (KDU-ČSL), Vladimír Stuchlý (KDU-ČSL) a Ivan Tomášek (ČSSD).

Sdílejte článek