Zpět 02/12/2015

Opozice chce odvolat starostu Hrabové

Zdroj: MF DNES, Moravskoslezský kraj, 30.11.2015 Absence na jednáních zastupitelstva, zasahování do podoby obecních novin nebo pracovní nedůslednost, která vedla ke krácení rozpočtu obvodu. To vše vytýkají opoziční zastupitelé starostovi Ostravy-Hrabové Rostislavu Naďovi (ODS). Na listopadovém zastupitelstvu podali návrh na jeho odvolání z funkce.

„K tomuto kroku nás nevedly domněnky nebo spekulace. Pan starosta se už dvakrát nedostavil na zasedání zastupitelstva a z toho se jednou ani neomluvil. A problémů je více. Od špatné komunikace radnice s komisemi i s veřejností až po nedodržení některých dohod,“ popsal situaci člen opozice za hnutí Ostravak Jan Šumbera. Podle něj měl starosta i nepřiměřeně zasahovat do vydávání místních Hrabovských listů.

„V redakci byla domluvena pravidla fungování, podle kterých měla koalice i opozice určený prostor k vyjádření. Bohužel na popud starosty některé naše články nevyšly, popřípadě byl pozměněn jejich obsah. Nechtěli jsme jen vytýkat chyby, ale požadované vychvalování každého kroku vedení obvodu není dobrý redakční záměr. To snad bývalo zvykem v minulém režimu,“ vysvětlil Šumbera, který z postu předsedy redakce odstoupil a spolu s dalšími kolegy, kteří z Hrabovských listů také odešli, začali vydávat vlastní občasník.

Na další problém upozornil i opoziční zastupitel Jan Dvořák z ČSSD. „Obvod letos přišel o část rozpočtu. Kvůli chybám v hospodaření, které dlouhodobě nikdo neopravil a audit je odhalil.“

Jeho slova potvrzuje i mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. „Obvodu byl zkrácen příspěvek příjmu z výherních automatů o 159 tisíc korun. Jeho vedení totiž nesplnilo uloženou povinnost a neodstranilo nedostatky, které zjistila finanční kontrola. Termín pro přijetí opatření trval do konce srpna tohoto roku. Nápravné kroky tedy obvod nepodnikl.“

Starosta Hrabové Rostislav Naď nechtěl situaci ani stížnosti opozice komentovat. „V zákonné lhůtě svolám mimořádné zastupitelstvo, kde se bude o návrhu mého odvolání hlasovat. Nechci proto předjímat, vše se ukáže až tam,“ vysvětlil Naď.

Starosty se zastává jeho spolustraník, místostarosta Igor Trávníček, podle kterého jsou vytýkané nedostatky pouze formální. „Nejednalo se o závažné pochybení, kontrola našla jen formální výtky,“ vysvětluje Trávníček, který starostovu nepřítomnost na zastupitelstvech nevnímá jako zásadní problém. „Starosta určitě nechtěl znevažovat zasedání. Je to člověk jako ostatní, který má právo na zdravotní i soukromé problémy.“ (koh)

Zasedání Zastupitelstva Městského obvodu Hrabová se uskuteční 9.12.2015 od 15:00 hod

Sdílejte článek