Zpět 12/04/2018

ON-LINE rozhovor se starostkou centrálního obvodu Petrou Bernfeldovou

Starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová odpovídala na otázky čtenářů. Celý rozhovor najdete na této stránce níže

Tento rozhovor byl ukončen dne 10. 04. 2018.

DOTAZ: Dobrý den, uvažuje se o zrušení herny Baník na Českobratrské ulici? Nechápu, jak může být na tomto místě, v blízkosti tolika škol a školek takový podnik. Tato herna přitahuje sociálně patologické jevy a jeho umístění v centru je naprosto nevhodné. Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, v úvodu první odpovědi zdravím všechny čtenáře Deníku a přejdu hned k otázce. Herna Baník měla povolení ministerstva do konce února 2018. Nyní by již neměla být v provozu. V tomto měsíci bude probíhat z naší strany kontrola dodržení zákazu provozu herny.

DOTAZ: Podle posledních zpráv se na centrum města chystá další pohroma v podobě odchodu studentů Ekonomické fakulty. Jak si myslíte, že to dopadne ?

ODPOVĚĎ: Nemohu předvídat jak celá situace dopadne, já osobně zastávám názor, že by se na věc mělo dívat komplexně – to znamená zrekonstruovat stávající budovu pro potřeby ekonomické fakulty, protože si nedovedu představit jiné možnosti jejího využití. A zároveň by byla škoda přijít o studenty a pedagogy v centru. Tento svůj postoj jsem vyjádřila i dopisem děkanovi VŠB-TU.

DOTAZ: Dobrý den, proč jsou v centru neustále velké neudržované plochy bez jakékoliv funkce? Třeba Pivovarská, Vojanova a přilehlé okolí, to je jedna velká ostuda.

ODPOVĚĎ: Co se týká lokality ulic Pivovarská a Vojanova jejich realizace využití je v rukou města, ale přesto s nimi v tomto směru spolupracujeme. V nedávné době město vykoupilo objekty na ulici Vojanova. Městský obvod má ve správě prostor po bývalé prodejně jízdenek, který v současné době budeme pronajímat jako zázemí pro službu bikesharingu a ve vedlejším prostoru vzniklo asijské bistro. V prostoru na ulici Pivovarské, kde je nyní veřejné parkoviště (v části v současné době probíhá architektonický výzkum), by v budoucnu měl vyrůst komplex bytových domů včetně podzemního parkování. Soukromý objekt naproti divadla loutek by měl projít rozsáhlou rekonstrukcí, kterou vzniknou administrativní prostory a byty.

DOTAZ: Co se bude dál dít v centru města s areálem Vojanka na Vojanově ulici.

ODPOVĚĎ: Na dotaz jsem již odpověděla dříve – areál je ve správě města.

DOTAZ: Dobrý den, jaké jsou vztahy centrálního obvodu a magistrátu? Já registruji jen vzájemnou nevraživost a neschopnost spolupráce. Myslím, že tyto politické hrátky (které na této lokální úrovni stejně nikoho nezajímají) škodí především centru, které už mohlo být mnohem dále. Všude jen slyším, že tohle a tohle není a nebude, protože to je politické rozhodnutí (i když proti selskému rozumu).

ODPOVĚĎ: Tento názor s vámi nesdílím, jelikož v posledních třech letech jsou vztahy města a centrálního obvodu na nejlepší úrovni za posledních cca deset let. Naopak musím spolupráci s vedením města pochválit, protože i díky ní jsme spoustu věcí potáhli kupředu – vyzdvihnout musím nejen spoluorganizaci nejrůznějších akcí (například Vánoce), ale velmi dobře funguje i spolupráce i v jiných směrech, například čištění ulic a chodníků v součinnosti našich technických služeb s Ostravskými komunikacemi a Dopravním podnikem Ostrava.

DOTAZ: Bývalý areál garáže ČSAD Ostrava na ul. U Stadionu – uvažuje město, či městský obvod jak tento areál využít? Stává se z něj pomalu ale jistě smetiště uprostřed sídliště a hned v blízkosti školy. Druhý dotaz se týká rekultivace prostoru v okolí Haly Tatran, zastávka Stodolní. Od ulice Frýdecká, katastrofa se zaparkováním, pěsí komunikace také v kritickém stavu. Děkuji za vyjádření

ODPOVĚĎ: Oba areály, o kterých hovoříte, jsou majetkem soukromého vlastníka. Pravděpodobně máte na mysli lokalitu ulice Místecké – tato se celá řeší v návaznosti na plánovanou rekonstrukci této ulice a navazujících Frýdlantských mostů. Tyto jsou však v kompetenci ŘSD a města.

DOTAZ: Dobrý den paní starostko. Chci se zeptat jak to, že v poslední době se nepřizpůsobiví stěhují do bytů, kde nikdy nebyli jako jsou Výškovice, Zábřeh, Hrabůvka Dubina, Bělský les atd…a tam kde jich žily spousty ubývají jako např. Vítkovice, Moravská Ostrava , centrum atd…Kdo to organizuje? Děkuji za upřímnou odpověď

ODPOVĚĎ: O žádném organizováném přestěhovávání nevím.

DOTAZ: Dobry den pani starostko. Vzdy jste mi byla sympaticka, ale dle meho nazoru jste ve spatnem hnuti. 1.Otazka: Muzete zarucit, ze Nove Lauby, ktere vyrostou v centru mesta nebudou vypadat tak priserne a nezhyzdi na stovky let Ostravu, jako Obchodni dum Nova Karolina? 2. Prosim nemuzete odvolat z funkce Hl. architekta mesta Ostravy, Cyrila Vltavskeho, ktery soustavne nici svymi neodbornymi zasahy architekturu mesta a jeho verejny prostor? Vzor by pro Vas mohla byt nedaleka mesta jako Opava, Frydek-Mistek, Novy-Jicin ci Hlucin.

ODPOVĚĎ: Váš názor, že jsem ve špatném hnutí, s Vámi určitě nesdílím. Naopak hnutí Ostravak preferuji oproti velkým politickým stranám či hnutím, jelikož se soustřeďuje na řešení lokálních problémů. Zástavba nové lokality Nové Lauby je v kompetenci města, na projektu sice spolupracujeme, ale je teprve v plenkách. Ze zkušeností vím, že se nikdy žádná podobná aktivita nezavděčí všem, ale nemyslím si, že bychom se za ni v budoucnu museli stydět. Na druhou část dotazu vám nemohu odpovědět, protože není v mé kompetenci.

DOTAZ: Dobrý den, proč obvod několik let přehlíží lokalitu mezi ulicí Nádražní a Sokolskou třídou? Konkrétně tragický stav chodníků i silnic ulic Slavíčkova, Ostrčilova, Josefa Lady, Verdunská, Bachmačská, Křižíkova a dalších. Do obnovy sídlišť investujete díky dotacím, ale na obnovu veřejného prostoru okolo tradiční bytové zástavby nemáte peníze, čas, energii? Parkování není řešeno vůbec nijak. Za 10 let bylo v těchto místech vybudováno jediné parkoviště! Obyvatelé řeší s obvodem neustále připomínky k dopravě, ale vše se neskutečně vleče. Lokalita tímto trpí a upadá. Uvědomujete si to? Co pro zlepšení konkrétně hodláte udělat? Děkuji

ODPOVĚĎ: Jedná se o lokalitu s hustou zástavbou, která byla v minulosti hodně přehlížena. Jsme si vědomi špatné situace s parkováním a hledáme možnosti řešení. V loňském roce jsme parkování vyřešili v oblasti ulice Ostrčilova a Křižíkova, letos plánujeme zjednosměrnění ulice Slavíčkova, dále úzce spolupracujeme se společností Asental, která vlastní areál bývalého dolu Jindřich a okolí. V rámci rekonstrukce by zde mělo dojít k navýšení počtu parkovacích míst a zprůjezdnění, což by dané lokalitě mělo pomoci.

DOTAZ: Dobrý den, co se bude dít v proluce naproti Konzervatoře? Je tam obrovské ostudné prázdné místo, a to jsme v srdci 3. největšího města ČR. Mělo tam stát CB centrum, ale dlouhé roky se nic neděje.

ODPOVĚĎ: Proluka je soukromého vlastníka, projekt CB centra nám byl v minulosti představen, ale dle našeho názoru měl nedostatečně řešeno parkování a příjezd a výjezd k objektu. Investor projekt dosud neupravil.

DOTAZ: Dobrý den, jak to vidíte s rozvojem OU v centru města, upřímně doufám, že budete dělat vše pro to, aby nové fakulty na Černé louce vznikly, děkuji.

ODPOVĚĎ: Nedávno jsme na radě projednávali návrh na rozšíření univerzity za divadlem A. Dvořáka, který se nám líbil a nyní je již na univerzitě, zda-li najdou prostředky na jeho financování. Určitě přispěje k dalšímu rozvoji centra města.

DOTAZ: Dobrý den, proč obvod chce stavět dům na Biskupské? Žádní soukromí investoři nemají zájem? A proč se nepořádá víc architektonických soutěží při rekonstrukcích veřejných prostranství v centru?

ODPOVĚĎ: V současné době evidujeme větší poptávku po nájemním bydlení v centru, než je nabídka. Myslím si, bylo chybou rozprodat v minulosti obecní bytový fond a novou výstavbou toto chceme napravit. V současné době máme dva projekty – bytový dům na ulici Janáčkova a právě bytový dům na ulicích Biskupská, Kostelní. Na tuto lokalitu byla vyhlášená architektonická soutěž, kde došlo 48 nabídek. O vítězi by měla v příštím týdnu rozhodnout rada města. Obecně jsem u velkých investic na významných místech PRO architektonické soutěže, ale u menších to zbytečně celý proces zdržuje.

DOTAZ: Plánujete regulaci reklamy? Přijde mi šílené, že i hezká místa typu Husův sad jsou degradována reklamními panely na sloupech veřejného osvětlení. Bude nějaká redukce billboardů a reklamních ploch obecně? (Po vzoru Brna, Znojma…?)

ODPOVĚĎ: I mě některá místa s reklamou obtěžují, ale na druhou stranu je nutné si uvědomit, že pro zejména drobné živnostníky je tato reklama nezbytná. V průběhu doby jsme několik velkých bilboardů zredukovali, případně nové reklamy zamítli. Určitě by si město zasloužilo jakousi regulaci. Konkrétně reklama na sloupech veřejného osvětlení jde zcela mimo nás.

DOTAZ: Dobrý den, na vašich stránkách jsem si všimla, že se zvýšila nabídka bytů k pronájmu – co to způsobilo? Za jakých podmínek je možné pronájem získat?

ODPOVĚĎ: Velmi mě těší, že sledujete naše webové stránky. V loňském roce jsme zajistili celkovou rekonstrukci u více než 60 dlouhodobě volných bytů a další opravy u postupně uvolňovaných. V minulosti se bohužel do bytů, které obvodu zůstaly, příliš neinvestovalo. Nyní nejen veškeré příjmy z nájemného, ale i z doprodeje vybraných bytů, investujeme zpět do bytového fondu. I my sami vidíme, že se tato investice vyplácí, neboť zájem o nájemní bydlení v našem obvodu převyšuje nabídku. Každý měsíc přijímáme žádosti o pronájem bytů, výše nájemného se soutěží obálkovou metodou, přičemž bereme v potaz i další okolnosti, jako je bezdlužnost, bytová potřeba a jiné. Touto otázkou bych se s vámi ráda rozloučila a přeji všem hezký nadcházející víkend.

 

Sdílejte článek