Zpět 20/03/2021

Odkoupení bytů a oprava bytového domu Oblouk v městském obvodu Poruba

Poruba utratí několik stovek milionů za byty a opravu bytového domu Oblouk. Peníze na to nemá, tak si obvod vzal úvěr, kterým se zadluží na 25 let.Klenot české sorely - porubský bytový dům Oblouk je od počátku března obklopen lešením. Před dvěma lety se společnost Residomo (dříve RPG Byty) rozhodla prodat 128 bytů v bytovém domu Oblouk. Společnost spoustu let inkasovala příjmy z pronájmu a v době, kdy by měla peníze vrátit resp. investovat do oprav se rozhodla byty prodat.  

Místo, aby radní (ANO+ODS+Piráti+KDU-ČSL) přiměli společnost k opravě, nebo dohodli rozumnou cenu, přistoupil městský obvod Poruba na horní hranici znaleckého odhadu (který činil 108 až 132 milionů) a odkoupil byty (převážně 1+1) za 129 mil. Kč i s nájemníky.

K tomu musíme připočíst více než 100 mil. Kč na rozsáhlou rekonstrukci, kterou na počátku měsíce března zahájil městský obvod Poruba. Dům bude odizolován, rekonstrukcí projdou vnitřní prostory domu, budou vyměněny vstupní dveře do jednotlivých bytů, natřeny okna a vyměněny výkladce v nebytových prostorách, opravena fasáda a střecha domu, oprav se dočkají i tzv. anglické dvorky a zpevněné plochy před a za objektem.

Byty zůstanou v původním stavu, parkování v této lokalitě je katastrofa, otázkou je kolik nájemníci budou ochotni platit nájem za takové bydlení. I nebytové prostory bez možnosti parkování zákazníků asi nebudou zrovna atraktivní. Takže další investice.

Navíc na tuto investici si obvod vzal úvěr ve výši 300mil. Kč + úroky a zadluží Porubu na dalších 25 let (první splátka čeká až na nové vedení Poruby po volbách v roce 2022 – chytrý tah od současného vedení).

Je velká obava, že v pocovidové době při nižších příjmech obvodu a vyšších výdajích se v Porubě sníží možnost jiných investic, což odnese zbytek Poruby. A jelikož výnosy z bytů v Oblouku nebudou stačit na splátku úvěru, bude Poruba nucena zvýšit nájem i v ostatních obecních bytech.

 

Sdílejte článek