Zpět 22/09/2016

Návrat z(a)traceného koně

V pátek 23. září ve 12 hodin bude dopravena do prostoru před Hlavní nádraží socha „Koně“, která dříve zdobila střed kruhového objezdu u radnice. V pátek se zde můžete setkat také s autory této plastiky. „Jsem rád, že tvůrci a vlastníci sochy, i po všech tahanicích a následném odstranění koně z kruháče před radnicí, na nás nezanevřeli a společně s nimi jsme pro sochu, která vyvolává tolik emocí, našli jiný odpovídající prostor,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka.

„Socha koně s dolním vozíkem se do Ostravy vrací ověnčená 1. cenou z mezinárodně uznávané soutěže Hefaiston na Helfštýně, která se uskutečnila na konci srpna. V Ostravě některými zatracovaná socha oslovila porotu 35. ročníku mezinárodní soutěže uměleckých kovářů v kategorii Volná tvorba a komorní plastika,“ doplnil Jaroslav Prokop, ředitel střední umělecké školy AVE ART Ostrava. Dcera Alfreda Habermanna, zakladatele celosvětově uznávaného centra uměleckých kovářů na Helfštýně, Christine Habermann von Hoch charakterizovala takto: „Socha je unikátním uměleckým dílem v rámci celé Evropy. Její pojetí je netradiční a proto velmi originální“.

 

Socha nazvaná „Pocta hornictví“, byla až do února tohoto roku umístěna na kruhovém objezdu před Novou radnicí v Ostravě. Za dva a půl roku od své instalace si socha získala své příznivce. Vznikla v průběhu Sympozia prostorových forem Ostrava 2013, které pořádala střední umělecká škola AVE ART Ostrava. Proč název Pocta hornictví? Důlní vozík je neodmyslitelně spjatý s hornickou historií Ostravy a koně symbolizujícího sílu a živost má město ve znaku.

 

Sdílejte článek