Zpět 11/05/2018

Nadlimitní čistění krajských a státních cest

Radní města rozhodli o nadlimitním čištění krajských a státních cest. Zajišťovat ho budou Ostravské komunikace, které rovněž čistí městské silnice. O refundaci nákladů město požádá kraj a stát. 

 

Ostrava se pustila na svém území do nevídaného nadlimitního čistění silnic. Tak často a důsledně se nečistí komunikace v žádném jiném městě České republiky. Město od 1. května čistí všechny silnice, tedy i ty, jejichž vlastníkem není a jejichž čistění dosud vázlo anebo se nekonalo tak často, jak je potřeba.   

„Velkou část prachu, kterou neuklidíme, vydýcháme. Proto jsme se rozhodli čistit a sbírat prach také na krajských a státních silnicích a to daleko častěji, než je jinde zvykem,“ uvedl radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Silnice budou Ostravské komunikace čistit dvakrát, čtyřikrát anebo šestkrát měsíčně. Tuto četnost stanovilo město podle prachových map a nejzatíženější komunikace se budou čistit nejčastěji.

V loňském roce se a městských komunikacích během čištění podařilo sesbírat na čtyři tisíce tun smetků, které však z pětiny obsahovaly jemný prach, který se bez úklidu víří a dostává zpět do ovzduší. Podle studií se původní prachová vrstva znovu usadí u silnic po deseti dnech od vyčištění, proto města zvýšilo dramaticky četnost úklidu komunikací.

Na nadlimitní čištění komunikací ve vlastnictví města je vyčleněno 7,3 milionu korun, státní a krajské komunikace vyjdou na 14,3 miliony korun.

V Ostravě je zhruba 700 kilometrů komunikací, z toho stát spravuje 66 kilometrů, kraj 154 kilometrů, město 147 kilometrů a obvody 330 kilometrů silnic převážně třetí třídy. Čištění posledně jmenovaných zajišťují jednotlivé městské obvody.

 

 

 

Sdílejte článek