Zpět 27/04/2018

Most Miloše Sýkory se konečně rozzáří do noci

Ostravané se letos konečně dočkají toho, že se památkově chráněný most Miloše Sýkory v historickém centru města rozzáří do noci.  

Původně se měl rozsvítit už vloni 28. října na výročí naší republiky, jenže městu se nepodařilo uzavřít smlouvu s vítězem výběrového řízení na archi-tekturní nasvětlení mostu, společností Philips Lighting Czech Republic. Ta chtěla totiž oproti původní nabídce navýšit cenu zakázky o 150 tisíc korun. To ale ostravští radní odmítli a zakázku nakonec zrušili. Nyní se o nasvětlení Sýkorova mostu, který je jednou z dominant moravskoslezské metropole, postará městská společnost Ostravské komunikace.

Most Miloše Sýkory by se měl rozsvítit do 4 července letošního roku. Město za zakázku zaplati 3,3 miliónu korun bez DPH, původně mělo nasvícení mostu stát jen 1,8 miliónu korun bez DPH. Zdražení zakázky způsobily další novinky, a to i nasvícení spodního pilíře mostu, použití krytů na 136 LED svítidel, která budou zajištěna nejen proti vandalům, ale také proti povětrnostním vlivům. Osvětlení bude moci měnit barvy podle významných příležitostí.

 
Architektonické nasvícení památek a významných budov v Ostravě chce magistrát pořídit v rámci zlepšování architektonické podoby města. V současnosti už je nasvícena například budova Nové radnice nebo kostel svatého Václava. Do budoucna pak Ostrava plánuje nasvítit i další objekty – sakrální stavby či atletickou halu.

Most Miloše Sýkory, kterému lidé říkají Sýkorák, je kulturní památkou od roku 2009. Ocelový obloukový most spojuje moravskou a slezskou část Ostravy a vede přes řeku Ostravici. Dlouhý je téměř sto metrů, vybudován byl v roce 1914.

 

Sdílejte článek