Zpět 08/03/2018

Město výrazně podporuje sport

Na podporu sportu je pro rok 2018 v ostravském rozpočtu alokováno 547 milionů korun. Jedná se o investiční a neinvestiční dotace obchodním společnostem, dotace, podporu profesionálních klubů, výchovu talentů i podporu menších sportovních odvětví a rekreačních sportovců. Oproti loňsku se částka na sport zvedla o téměř 100 milionů korun.  

„Ostrava je městem sportu. Dokládá to zájem fanoušků i členů jednotlivých klubů. Zvyšuje se také počet dětí, které se sportu věnují organizovaně. V pravidelných intervalech se ve městě konají světové šampionáty i týmová utkání a organizátoři si nás volí, protože vědí, že mistrovství umíme zorganizovat a že ve městě jsou fanoušci, kteří si akce nenechají ujít,“ je přesvědčen náměstek primátora pro oblast školství a sportu Vladimír Cigánek.  

Město ale nepodporuje špičkový sport, ale snaží se rozvíjet sport rekreační a masový. „Stále zároveň pracujeme na modernizaci sportovní infrastruktury a jejím dobudovávání, abychom aktivním i pasivním sportovcům nabídli standardy přinejmenším evropského formátu. A jsem přesvědčen, že se nám to daří,“ zdůraznil náměstek Cigánek.

V částce 547 milionů korun jsou zahrnuty také každoroční dotace do sportovní oblasti. Zastupitelé města schválili na svém zasedání 7. března na základě návrhu Komise pro sport a volný čas rady města v oblasti Tělovýchova a sport rozdělení dotací v celkové výši 33 milionů korun 204 projektům a v oblasti Vrcholový sport rozdělení dotací ve výši 78 milionů korun celkem 20 projektům. Na březnovém zastupitelstvu byl zároveň vyhlášen další Dotační program pro období 2018 – 2019 v oblasti Tělovýchovy a sportu v celkové výši 53,8 milionů korun. O příspěvky z něj si mohou zájemci požádat a zastupitelstvo je bude schvalovat nejpozději letos v červnu.

Nejvýznamnější akce, které v letošním roce město podpořilo nebo podpoří, jsou lehkoatletický Kontinentální pohár (20 mil. Kč), Olympijský festival (10 mil. Kč), mítink Zlatá tretra (7,5 mil. Kč), utkání Davis Cupu s Izraelem v hale Sareza (4 mil. Kč), turnaj světové série v plážovém volejbalu (4 mil. Kč), činnost Centra individuálních sportů Ostrava (2,9 mil. Kč). Město podpořilo i další akce, jakými jsou Czech Indoor Gala, City Cross Sprint, florbalové superfinále, mezinárodní šachový festival Ostravský koník, mezinárodní tenisový turnaj Prosperita Open, Český běh žen, inline závody LifeInLine Tour, mistrovství světa v latinskoamerických tancích, Czech Dance Open Ostrava a Galashow s Latinou. 

Významnou položkou jsou investice. Na dokončení druhé etapy Sportovního areálu U Cementárny je letos naplánováno 94 milionů Kč, rekonstrukce plochých střech a výměna osvětlení Multifunkčního areálu (zimního stadionu) v Ostravě-Porubě si vyžádá téměř 33 milionů Kč, stavební úpravy Městského stadionu vyjdou na 18 milionů a stavební úpravy Ostrava Arény na 7,5 milionu korun. V plánu je i rekonstrukce sportovního areálu Bazaly, na kterou je připraveno 50 milionů korun.

Každoroční provozní dotace obchodním společnostem města, které se věnují sportu, jsou pro letošní rok navrhovány pro společnost Sareza ve výši 80,121 milionu korun a pro společnost Vítkovice Aréna 73,467 milionu korun. Rozhodovat o nich budou zastupitelé v dubnu.

 

Sdílejte článek