Zpět 27/04/2020

Komentář Aleše Uhra: Ostrava o selfie se „Špinarkou“ nepřijde

zdroj:moravskoslezsky.denik.cz - Aleš Uher  Současná pandemie bude mít podle všeho nečekanou vítězku. Alespoň v Ostravě a samozřejmě v nadsázce. Jedná se o sochu Věry Špinarové, která přečká řádění zrádného viru a podle všeho i marnou snahu radnice ostravského centrálního obvodu prodat ji, nebo přemístit.

„Možná, že to je dobře. Postupem času se totiž přišlo na to, že kromě hrstky nespokojených vlastně nikomu vyloženě nevadí. A naopak, pro mnohé vznikl nedaleko frekventované zastávky MHD prostor, kde se vyfotí a kde si slavnou ostravskou zpěvačku připomenou.

Sochaři Davidu Moješčíkovi během koronavirového šílenství definitivně povolily nervy a dále se už zúčastňovat „politické hry“ vládnoucí garnitury na ostravské malé radnici nehodlá. „Špinarka“ se tak bude nadále dívat z Husova sadu na jeden z nejkrásnějších kostelů ve městě.

Koalice v čele s pirátským radním Lukášem Jansou už asi taky usoudila, že má na starosti důležitější věci než sochu, jejíž kauzu zdědila po svých předchůdcích a se zhotovením díla ani s jeho umístěním nemá nic společného. Co se teď bude dít? Jedna strana bude na sociálních sítích hlasitě křičet a kázat o kulturně zdevastovaném veřejném prostoru, druhá se bude škodolibě smát… Nejpočetnější zbytek obyvatel Ostravska si oddechne s konstatováním, že jejich Věrka už bude mít konečně svatý klid.

Současná koalice Moravské Ostravy a Přívozu (Ano, Piráti, ODS) toho zatím během své vlády objektivně moc nepředvedla. Snad kromě dramatických gest okolo výše nájmu v oblíbeném Dětském ráji v Komenského sadech nebo právě při snahách o odstranění sochy Věry Špinarové. Oboje vyšlo naprázdno a spíše než politické body si u veřejnosti vysloužilo posměch.

 

Sdílejte článek