Zpět 16/11/2011

Kampaň „Ostravu nedáme“Na počátku září tohoto roku spustilo statutární město Ostrava kampaň „Ostravu nedáme“. Touto akcí se snažilo apelovat na připravovaný zákon o rozpočtovém určení daní, jehož schválením Praha, Brno, Ostrava a Plzeň přijdou o finanční prostředky ze státního rozpočtu. Ostrava by tak postupně mohla v rozpočtu ztratit až 900 milionů korun.

Ano, je to velký balík peněz. Znamenalo by to, že město nebude mít dostatek prostředků, aby dále podporovalo kulturu, sport, dopravu a investice do rozvoje. Ale je nutné si uvědomit také další aspekt – menší obce, ale i městské obvody každou korunu dvakrát otočí, než ji investují.

Kdežto právě velká města mnohdy s penězi plýtvají. Jeden příklad za všechny dokazující absurditu této kampaně je, že týden před jejím spuštěním schválila rada města nákup barevného nasvětlení radnice za částku ve výši  1,5 mil.  Kč. Určitě je hezké zviditelnit jeden ze symbolů města, ale je to nutné a obzvlášť v době, kdy vedení ví, že přijde o část finančních prostředků? Udělali by radní tento krok, kdyby se jednalo o peníze z jejich vlastní kapsy? 

A za zmínku určitě stojí i fakt, že samotná kampaň nebyla zadarmo. Hovořilo se o částce 0,5 mil. Kč. Byla však tato výše konečná?

Sdílejte článek