Zpět 12/04/2018

Hlasy Hnutí Ostravak pro Ostravskou univerzitu

Ostravská univerzita bezplatně získala od města pozemky pro vznik nových objektů Fakulty umění a Centra zdravého pohybu. Městští zastupitelé, také díky hlasům zastupitelů našeho hnutí, na svém 11. zasedání univerzitě po zhruba hodinové diskusi schválili bezplatný převod pozemků v hodnotě asi 42 milionů korun, jedná se přibližně o čtyři hektary území za Divadlem Antonína Dvořáka v centru města.

Vlastnický vztah k pozemkům je pro univerzitu důležitý kvůli žádosti o dotaci. Projektovou žádost o finance na financování obou staveb je nutné podat do konce června. Je to jediná možnost v horizontu nejbližších deseti let, jak získat takto významné finance na nové budovy pro Ostravskou univerzitu,“ řekla kancléřka OU Monika Šumberová.

    Univerzita očekává, že stavby by měly stát zhruba 890 milionů korun. Předpokládá, že výstavba Fakulty umění přijde na 315 milionů korun a Centrum zdravého pohybu asi na 575 milionů korun. Převážnou část peněz by univerzita chtěla získat z dotace. „Dotační titul, o který se hodláme ucházet, má povinnou spoluúčast ve výši pěti procent. Jako forma té spoluúčasti mohou být také vložené pozemky, proto je pro nás důležité ty pozemky vlastnit,“ uvedla Šumberová.

    Univerzita už má hotovu žádost o územní rozhodnutí a běží územní řízení, žádat chce o stavební povolení. Očekává, že na začátku příštího roku by mohla hledat dodavatele stavby a stavět by se mohlo začít už příští rok v létě, vše by pak mělo být hotovo o dva roky později.

    Stavby jsou podle Šumberové pro univerzitu nesmírně důležité, sportoviště si například jako jediná vysoká škola v zemi pronajímá a nemá vlastní zázemí. „Navzdory tomu, že si je pronajímáme, tak se nám podařilo vybudovat výborné kinantropologické pracoviště. K jeho dalšímu rozvoji je důležité, aby měli vlastní areál uzpůsobený pro vlastní výzkum, na který teď mimo jiné dostali i významné prostředky,“ podotkla Šumberová. Kinantropologie je věda o pohybu člověka. I Fakulta umění podle ní sídlí v neodpovídajících prostorech.

    Vybudování nového zázemí pro Ostravskou univerzitu spolu s jejím rozšířením je dle našeho názoru velikou nadějí pro celou Ostravu a zejména její centrum.

 

Sdílejte článek