Zpět 09/04/2018

Galerie PLATO zahajuje v Bauhausu

Městská galerie PLATO otevře ve středu 11. dubna veřejnosti své nové sídlo v bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Během zahajovacího týdne nazvaného 5000 m² pro umění nabídne návštěvníkům celkem 15 akcí a představí přes 50 tvůrců z ČR i zahraničí. Zahájené výstavy budou experimentem stejně jako závěrečný koncert soudobé hudby šitý na míru unikátnímu prostoru, v němž se vznesou reproduktory.  

Galerie pro současné umění PLATO nabídne během sedmi dní výstavy, performance, projekce, diskuze, ale také koncerty, divadlo, workshopy s umělci pro děti, rodiny i dospělé a edukační programy pro školy. „Jsou to akce zaměřené jak dovnitř umělecké scény, tak i pro širší veřejnost s potřebou porozumět současnému světu,“ řekl ředitel PLATO Marek Pokorný.

Programově nabitý týden odstartuje PLATO ve středu 11. dubna v 18 hodin zahájením čtyř výstav z celoročního cyklu Dočasné struktury. První tři výstavy – knihovna, bistro a prodejna – jsou tzv. site-specific uměleckými díly, která přímo pro ojedinělý interiér navrhli čeští i zahraniční umělci. Vzniká tak zcela funkční zázemí galerie, které budou návštěvníci využívat několik let, než se PLATO přestěhuje do zrekonstruovaných památkově chráněných městských jatek z konce 19. století v sousedství bývalého hobbymarketu. 

V galerijní knihovně a čítárně, navržené umělcem Janem Šerých, bude výsledně k zapůjčení na 10 tisíc svazků. Ojedinělé série publikací českých i zahraničních nakladatelství bude možné zakoupit v nové prodejně, za níž stojí čtveřice umělců: Julia Gryboś & Barbora Zentková, Johana Pošová a děkan brněnské FaVU Milan Houser. V originálním bistru/kavárně/baru, jehož podobu spoluvytváří polská umělkyně Dominika Olszowy, si hosté vychutnají kvalitní kávu a časem i jídlo připravené z lokálních surovin. Kromě funkčního zázemí vystaví PLATO jako čtvrtou „dočasnou strukturu“ díla tří desítek laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art (do 3. září).

V zahajovacím týdnu se uskuteční v PLATO hned čtyři diskuze zaměřené nejen na současnou uměleckou scénu. Návštěvníci se setkají s uměleckým ředitelem přehlídky Documenta 14 Adamem Szymczykem, kterého deník The New York Times nazval kurátorskou superstar. První panelové diskuze se zúčastní představitelé institucí v ČR, které zprostředkovávají současné umění, druhé pak zástupci nezávislé umělecké scény v Ostravě.

PLATO představí během týdne také několik hudebních žánrů. První „otevírací“ den zakončí současnou experimentální hudbou platforma Gin & Platonic. Koncert elektronické hudby šesti tvůrců z ČR i zahraničí, včetně dvou českých premiér a jednoho křtu, připravili společně pražský label Genot Centre (hudební cena Vinyla 2017) a Radio Wave. Týdenní program vyvrcholí koncertem soudobé klasické hudby – prvním z pravidelného cyklu, který je letošní programovou novinkou galerie. „Je to koncert připravený přímo pro extrémně náročnou akustiku bývalého hobbymarketu, ve kterém vystoupí mimo jiné akordeonové trio a budou létat reproduktory,“ uvedla programová manažerka PLATO Dita Eibenová.

Program zahrne také celodenní performance pod vedením autorky projektu PLATO Café Dominiky Olszowy, která si performery vybírala na konkurzu přímo v Ostravě. Během týdne bude ve třech dnech k vidění série krátkých videofilmů mladých romských youtuberů ze Slovenska – PLATO tak představí fenomén amatérských tvůrců a jejich specifickou výpověď o životě i vztahu k masové kultuře.

Nedílnou součástí programu budou workshopy pro děti, rodiny i dospělé. Právě pro dospělé návštěvníky bude PLATO připravovat dílny pravidelně po celý rok, což je také jedna z programových novinek galerie v novém prostoru. První workshop pro dospělé povedou mladí sochaři Anna Ročňová a Jan Boháč, kteří poodhalí některé své tvůrčí postupy. Rodiny s dětmi si vyrobí vlastní knihu, pouze dětem jen určený workshop s umělci z ostravské galerie Saigon na téma jídla a ekologie. Děti a jejich (pra)rodiče se mohou těšit na pohádkový muzikál autorského divadla Anička a letadýlko.

Více informací na nových webových stránkách www.plato-ostrava.cz.

 

Sdílejte článek