Zpět 19/03/2018

Fajna dílna rozšířila své prostory

Ostravská Fajna dílna je kompletní. V pátek 16. března byly za účasti primátora Tomáše Macury, náměstkyně Ivety Vozňákové a náměstka Vladimíra Cigánka slavnostně otevřeny prostory dílny o dvě největší – truhlářskou a zámečnickou. Zároveň tři stávající dílny  keramická, šicí,  3D a Arduino byly přesunuty do Kompresorovny Dolu Hlubina v Dolné oblasti Vítkovice. Všech pět dílen je tak na jednom místě.  

Nově otevřená truhlářská dílna je vybavena profesionálními stroji a nářadím pro práci se dřevem.  Je v ní připravena k využití profi formátovací pila, dvě pásové pily na dřevo, srovnávací a tloušťkovací fréza, dvouválcová bruska, hranová oscilační bruska, soustruh na dřevo, stojanová vrtačka a rámový lis. K dispozici je také velké množství ručního nářadí včetně aku vrtaček nebo okružních pil.

V nově otevřené zámečnické dílně najdou vše potřebné pro svou práci kutilové i profi řemeslníci pracující s kovem. Jedná se o stolní vrtačko- frézku, sloupovou vrtačku, pásovou pilu na kov, magnetickou vrtačku, soustruh, CNC router, ohýbačku na plech, pákové nůžky a pulzní MIG/MAG svářečku, svářečku pro obalené elektrody a různé ruční nářadí.

„Jsem rád, že jsme završili projekt, který jsme začali připravovat v roce 2016. Přál jsme si v Ostravě takový typ dílny pro veřejnost už roto, že lidé v našem městě jsou zruční a technicky zdatní. Ve Fajne dílně najdou unikátní soubor nástrojů,“ řekl primátor Tomáš Macura.

„Město Ostrava za tři roky vložilo do Fajne dílny 13 milionů korun. Jen vybavení vyšlo na 3,5 milionu korun. Letošní investice do strojního vybavení a stavební úpravy Kompresorovny činí 5,8 milionu korun,“ zmínila náměstkyně primátora Iveta Vozňáková.

Všechny dílny jsou soustředěny v kompresorovně Dolu Hlubina, tedy i ty, které byly otevřeny 8. srpna 2017 –  keramická dílna s hrnčířskými kruhy, vypalovací pecí a sadou na tvoření z hlíny, šicí dílna s třemi domácími a třemi profesionálními šicími stroji a 3D tiskárna a Arduino dílna. zde tovří vybavení dvě 3D tiskárny s počítačem se softwarem pro grafické návrhy a přípravu před samotným tiskem. K zapůjčení je několik sad stále populárnější stavebnice Arduino, což je otevřená elektronická platforma pro vytváření interaktivních objektů nebo prostředí.

Ve Fajne dílně jsou aktuálně připraveny workshopy šití pro začátečníky a navazující kurzy a také Velikonoční workshop s drátkováním a výrobou madeirových vajec. V plánovaných aktivitách je workshop na výrobu vlastní postele nebo výroby zabezpečovacích zařízení.

K vizím pro budoucnost patří nejen spolupráce se středními školami, aby mladí řemeslníci zůstali u oborů, které studují, ale také spolupráce s designovými obory, např. kvůli výrobě dřevěných hraček. Mezi plány Fajne dílny patří výroba exponátů pro Science Centra nebo výroba městského mobiliáře.

Fajna dílna bude o víkendu 17. a 18. března otevřená od 10 do 17 hodin, vstup je zdarma.

Běžná otevírací doba je v pracovních dnech i o víkendech od 9 do 18 hodin. Zájemce, který si chce v dílně něco vyrobit, zaplatí roční členský příspěvek ve výši od 350 korun a v něm má několik vstupů zdarma. Může využít materiál ve Fajne dílně anebo si přinést svůj vlastní.

 

Sdílejte článek