Zpět 04/04/2018

Dny NATO ve znamení 100 let republiky

Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR se uskuteční v září na mošnovském letišti a ponesou se ve znamení oslav sta let od vzniku Československa. Výročí bude přizpůsoben program a návštěvníky potěší ukázky historické techniky - letadel a tanků. Letošního ročníku se zúčastní dvacet zemí.  

„Letošní rok je pro nás všechny jednou velkou událostí, protože si naše republika připomíná nejenom 100. výročí své samostatnosti, ale i mnoho dalších významných historických výročí. Bude určitě skvělé vidět vedle nejmodernější letecké techniky i stroje, s nimiž byli naši dědové a pradědové odhodláni hájit svou samostatnost a svobodu, tedy hodnoty, které ani v dnešních dnech nemůžeme a nesmíme považovat za samozřejmé. Město Ostrava je dlouhodobě TOP partnerem akce. A to jak po stránce finanční, tak programové. Jsem rád, že nejinak je tomu i letos a nepochybuji, že budeme spolupracovat i v letech budoucích,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Na programu a koncepci speciálních výročních dnů NATO a naší armády pracuje pořadatelské sdružení Jagello od roku 2014. Sté výročí založení republiky připomene historická technika v unikátním programu, který nebude k vidění nikde jinde v České republice ani Evropě. Rok 1918 bude zastupovat obrněný automobil československých legií na Rusi Austin‑Juráš. Předválečnou éru bude reprezentovat replika legendárního stíhacího letounu Avia B-534 a slavné tanky LT-34 a LT-35. Historický camp připomene 2. světovou válku, v níž bojovali českoslovenští vojáci jak na západní, tak na východní frontě. Diváci uvidí legendární tank T-34, který se účastnil bojů v ostravsko-opavské operaci. Tank se předvede i v dynamické ukázce. Další technikou z druhé světové války bude vůz Dodge s divizním kanónem ZIS 3. Z letecké techniky budou v Mošnově repliky letounů Jak-3 a Spitfire Mk. IX a v dynamické ukázce návštěvníci uvidí letouny Spitfire Mk. XVI a MiG-15 UTI, který reprezentuje již poválečnou techniku.

Pro připomenutí poválečné éry chystá Armáda České republiky nebývalou akci, kdy na mošnovské letiště dopraví vyřazené stroje z výzbroje ČSLA. Jedním z nich bude stíhací bombardér Su-7, který bude převezen ze základny v Náměšti nad Oslavou. Stroj musí být na základně rozebrán a v Mošnově bude znovu smontován.

Na akci se představí 20 států s leteckou technikou. Poprvé se na akci bude prezentovat Chorvatsko s akrobatickou skupinou Krila Oluje. Poslední potvrzenou ukázkou je nejmodernější francouzský nadzvukový letoun Rafale, jehož premiérové vystoupení před dvěma lety mělo velmi silný ohlas.

Speciální program připravila i Janáčkova filharmonie Ostrava. Ve spolupráci s Armádou České republiky odehraje za zvuků leteckých motorů přímo na letišti Smetanovu Vltavu.

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR 2018 se budou konat 15. – 16. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Vstup je zdarma.

 

Sdílejte článek