Zpět 06/12/2017

Dárci krve převzali Jánského plakety

Zlaté plakety MUDr. Jana Jánského za 40 bezplatných odběrů převzalo v obřadní síni ostravského magistrátu padesát dárců krve z Ostravy. Za jejich ochotu pomáhat druhým jim poděkoval náměstek primátora Michal Mariánek. Všem pak společně se zástupci oblastního spolku Českého červeného kříže předal plakety.    

Padesát ostravských dárců krve absolvovalo v Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava40 bezplatných odběrů. „Děkuji vám za město a jsem rád, že se v Ostravě najdou lidé, kteří jsou ochotni udělat něco pro druhé. Sám jsem slíbil, že do konce roku zajdu také darovat krev,“ řekl náměstek primátora Michal Mariánek.

„Ochota darovat krev je projev humanity. Pomáháte zachraňovat životy, aniž byste očekávali odměnu. Darovat krev by měl každý, komu to zdravotní stav dovoluje. Děkuji vám za projev lidství,“ poděkovala dárcům členka výkonné rady Českého červeného kříže Ludmila Dluhošová. Připomenula, že krev je tekutina, která se zatím nedá ničím nahradit ani uměle vyrobit.

„Neměl jsem žádný konkrétní důvod nebo impuls pro dárcovství krve. Prostě jsme se v práci vyhecovali s kolegou. Dodnes jsme vytrvali, i když kolega má kvůli zdravotním problémům méně odběrů než já,“ usmál se Aleš Veverka.  

„Stát dárce krve podporuje a poskytuje jim menší úlevy z daní. Je potěšitelné, že k dárcovství krve se staví pozitivně velká část zaměstnavatelů. Dárcům dávají v den odběru tak zvaný paragraf. Bohužel není to pravidlem. Proto část dárců chodí do krevního centra ve svém volném čase nebo si berou dovolenou. Myslím si, že zaměstnavatelé by měli být rádi, že mají ve svém kolektivu dobrovolné dárce a měli by si jich vážit,“ je přesvědčena ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Lydie Poledníková.

 

Sdílejte článek