Zpět 01/11/2016

Chceme čistější ulice a tak uklízíme

Nad pestrobarevnou záplavou spadaného listí se v podzimních měsících rozplývají zejména děti a romantičtí snílkové. Ale i těm by zřejmě vyrazila dech informace, že z provozoven ručního čištění a veřejné zeleně bylo v roce 2015 odvezeno 340,5 tuny listí sesbíraného v ulicích a parcích centra Ostravy. A protože kromě listí je v ulicích v současné době samozřejmě i spousta prachu, rozhodlo se vedení centrálního obvodu ke generálnímu úklidu ulic, parkovišť a kanálových výpustí. Ten zajistí Technické služby městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz v podobě zónového čištění v druhém listopadovém týdnu.

V úterý 8. listopadu vyjedou čistící vozy do ulic Veleslavínové a Přívozské a ve spolupráci s Ostravskými komunikacemi budou uklizeny i ulice Českobratrská a část Nádražní ulice po ulici 30. dubna. Ve čtvrtek 10. listopadu pak budou vyčištěny komunikace v ulicích Zborovská a Verdunská, ve stejném termínu budou Ostravské komunikace čistit druhou část Nádražní ulice a Sokolskou třídu. Čištění bude zahájeno v obou dnech v 7 hodin ráno, kdy většina lidí odjíždí auty do práce, a skončí okolo 13 hodiny, aby lidé měli opět kde zaparkovat. Čištění ohlásí příslušné dopravní značky, které budou instalovány v týdenním předstihu. „Žádáme řidiče, aby v době blokového čištění respektovali dopravní značení a nestáli v daných ulicích. Jinak by nebylo naše čištění v dané lokalitě účinné a na ulicích by mohly zbytky nečistot zůstat,“ hlásí ředitel technických služeb Petr Smoleň, a dodává, že obvod chce postupně tímto zónových čištění uklidit i další ulice. „Jedná se o náš vstřícný krok k ochraně životního prostředí.“

Technické služby MOaP mají v současnosti k dispozici tři samosběrné zametací vozy, které čistí chodníky i komunikace, a nově zakoupený malotraktor vhodný k sekání trávy, sběru listí na travnatých plochách i k zimní údržbě. „Podobných zařízení máme celkem sedm, takže vybaveni jsme dostatečně,” informuje místostarosta Dalibor Mouka, a doplňuje, že denně v ulicích obvodu pracuje i 50 zametačů a 30 pracovníků údržby veřejné zeleně. „Na základě smlouvy s Úřadem práce Ostrava zaměstnáváme i tři desítky lidí vykonávajících veřejně prospěšné práce a na základě smlouvy s Probační a mediační službou se na čištění veřejného prostranství podílí také lidé ve výkonu alternativních trestů.” 

 

Sdílejte článek