Zpět 27/11/2015

Centrální ostravský obvod koupí budovu, kam nastěhoval svůj úřad

Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz se chystá odkoupit budovu na náměstí Dr. E. Beneše, kam se úřad městského obvodu přestěhoval loni poté, kdy opustil prostory pronajaté od magistrátu. Nákup budovy za 55 milionů korun bude hradit s pomocí úvěru, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Jana Pondělíčková.

Do objektu se úředníci přestěhovali loni v září a obvod měl vyměřeno roční nájemné ve výši 5,8 milionu korun. Vedení sice původně uvažovalo i o variantě výstavby zcela nové radniční budovy, nakonec se ale letos zastupitelé rozhodli odkoupit právě někdejší budovu spořitelny.

„Cena byla stanovena na 55 milionů korun. S ohledem na výši kupní ceny, kterou není schopen obvod uhradit ze svého rozpočtu, požádali jsme město o její úhradu. Rada města nám doporučila financovat koupi budovy formou úvěru. Naše zastupitelstvo tedy stanovilo základní parametry úvěru a město Ostrava vyhlásilo soutěž,“ uvedla Pondělíčková.

 

Úvěr tak nakonec obvod získá od Komerční banky. Úroková sazba bude činit 0,165 procent ročně. Tato úroková sazba bude pevná po celou dobu trvání úvěru, který má obvod sjednán na 20 let. Hradit bude 687.500 korun, a to vždy čtvrtletně do roku 2035. První splátku musí uhradit příští rok v březnu. Za sjednání a vyřízení úvěru zaplatí celkem šest milionů korun.

„Jsem ráda, že budeme ve svém a ušetříme, což můžeme využít na investice. Nechali jsme si posoudit stav budovy a bylo vyhodnoceno, že je v dobrém stavu, takže není nutno dále ve velkém investovat. Předpokládáme pouze výměnu oken v části, kde takto nebylo předchozím vlastníkem učiněno,“ uvedla starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová (Ostravak).

Radnice nyní sídlí v bývalé budově České spořitelny, která objekt loni opustila a po více než 80 letech se přestěhovala do nedaleké administrativní budovy v Nové Karolině. Stěhování sídla radnice tehdy kritizovala opoziční ODS, která ho označila za plýtvání penězi. Vedení obvodu naopak argumentovalo tím, že takto zamezí případné devastaci historického objektu a přispěje k oživení centra města. 

 

Martina Helánová hj

Zdroj: Zpráva ČTK

Sdílejte článek