Zpět 19/08/2019

Budova radnice obvodu Ostrava-Jih slaví půlstoletí

Uplynulo přesně 50 let od chvíle, kdy začala sloužit tehdejšímu Obvodnímu národnímu výboru Ostrava IV – Zábřeh současná budova Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. U této příležitosti připravila radnice na pondělí 19. srpna od 17.30 do 19.00 hodin v prostorách současné obřadní síně radnice na ul. Horní 3 v Hrabůvce program k připomenutí půlstoleté historie.  

Součástí je výstava s komentovanou projekcí, historický fotokoutek, ukázka radničních tiskovin a knih, včetně možnosti jejich zakoupení. Vstup je zdarma, pro návštěvníky je připraveno drobné občerstvení i upomínkové předměty.

Před vstupem bude návštěvníky vítat symbolický dobový reprezentační automobil Tatra 603. V prostorách obřadní síně je připravena samotná výstava, věnovaná historii radnice, a od 18.00 do 18.30 hodin se uskuteční komentovaná projekce v podání kronikáře Petra Lexy Přendíka. Na památku si zájemci budou moci kromě upomínkových předmětů zdarma odnést i vlastní fotografii s pozadím budovy z roku 1972.

Původně čtyřposchoďová podsklepená budova A byla postavena v šedesátých letech minulého století a sloužila k obytným účelům. Dodatečně byla společně s budovou B přizpůsobena pro potřeby Obvodního národního výboru Ostrava 3. V roce 1995 byl k budově zřízen bezbariérový přístup pro invalidní občany, byla provedena rekonstrukce vstupu a zdravotechniky. V rámce této rekonstrukce byl v budově instalován osobní výtah. V roce 2008 začala rozsáhlá rekonstrukce budovy. Nejprve došlo k výměně nevyhovujících oken za plastová a celkovému zateplení pláště. Střecha byla nahrazena nástavbou pátého nadzemního podlaží. V těchto prostorách vznikly jednací místnosti včetně sociálního zázemí. Na střeše hlavní budovy stojí strojovna vzduchotechniky, která páté nadzemní podlaží v létě chladí a v zimě naopak vytápí. Fasáda budovy dostala kombinaci zlaté a šedé barvy. V říjnu roku 2009 občané poprvé spatřili radnici ve zcela novém hávu.

 

Sdílejte článek