Zpět 20/01/2012

100 milionů pro Peteru? Už brzy se dočkáme

Inside Sport – Jeden z největších podnikatelů ve sportovním byznysu Tomáš Petera dostal z ostravského magistrátu za pět minulých let z veřejného rozpočtu už 85 milionů korun a teď se pro majitele krachující firmy FC Baník Ostrava chystá další několikamilionová injekce. Ostravská radnice vedená sociálními demokraty a ODS už podle informací Insideru připravuje částku kolem deseti milionů korun, které jsou vedeny jako dotace města na podporu vrcholového sportu.

Peníze do Baníku tečou nadále i přesto, že Peterův klub už delší dobu balancuje na hraně krachu a nad vodou ho drží právě přísun veřejných peněz. A politici mají směrem k Peterovi ruku otevřenou, i když ten odmítá zveřejnit, v jaké finanční situaci se Baník Ostrava nachází.

Jedním z Peterových tajemství teď navíc je, za kolik a komu skutečně prodal koncem roku fotbalový stadion na Bazalech. Petera a jeho manažeři tají detaily transakce dokonce před ostravskými radními a zastupiteli. „Kolik za Bazaly utržil, to nám pan Petera neprozradil,“ potvrdil náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek z ODS.

Odpovědi na otázku, proč vedení města hodlá z veřejných zdrojů financovat soukromou akciovou společnost s tak neprůhledným hospodařením, se však politik vyhnul. „Nemáme právo tyto informace od soukromé společnosti vyžadovat,“ uvedl náměstek.

Tato věta ukazuje, že i v případě Baníku a ostravských politiků platí, že rozdávat z veřejného je snazší, než když jde o peníze vydělané vlastní prací. Loni totiž odmítl do Baníku vstoupit jako generální sponzor majitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík. S odůvodněním, že tak neprůhlednou firmu podporovat nebude.

Takže z tohoto pohledu ani nepřekvapuje, že od roku 2007, kdy se Tomáš Petera stal oficiálně většinovým vlastníkem, inkasoval FC Baník z rozpočtu města v průměru 17 milionů ročně, jak dokládají dotační smlouvy mezi městem a Baníkem, které má Insider k dispozici.

Deklarovaným účelem dotace bylo „zabezpečení sportovní činnosti“ klubu a nikomu z politiků nevadí, že ve skutečnosti Baník z veřejných milionů platil faktury za nájem, energie, plyn, vodné a stočné, náklady na telefonování, dopravu a ubytování.

Přestože Ostrava dotuje klub desítkami milionů, nevlastní žádné jeho akcie a nikdy si nedělala nárok na podíl z případného zisku klubu.

Zdroj: Tomáš Netočný, publikováno na www.denikinsider.cz

Sdílejte článek