Zpět 22/01/2019

Zkáza po špatné privatizaci?

zdroj: Ostravský týdeník Lukáš Semerák se zabýval Přednádražím jako radní Moravské Ostravy a Přívozu. "České dráhy ty domy prodaly místo toho, aby do nich investovaly. Špatná privatizace byla fatální chybou, která odstartovala celou likvidaci této lokality," nechal se slyšet s tím, že za zbytek může sociální byznys.

Neboli podnikatelé, kteří činžáky také dále neopravovali. Naopak do nich sestěhovali spoluobčany zvyklé například topit parketami či odnášet do sběrny vše kovové včetně elektrických vodičů vyškubaných ze zdí… „Zkáza tím byla dokonána. Slušní lidé se vystěhovali a domy sloužící více než sto let prošly v řádech několika roků rychlým destruktivním procesem,“ prohlásil Semerák. Nynější zastupitel centrálního obvodu i města upozornil, že s Přednádražím zmizel také další kousek historie – vždyť Ostrava za svůj rozvoj vděčí nejen šachtám a železárnám, ale i Severní dráze Ferdinandově. Právě pro železničáře se totiž domy na Přednádraží postavily.

Obvodu patří jen kousíček

Moravská Ostrava a Přívoz zbourala nepřizpůsobivými vybydlený činžák jako první a dnes obvodu patří na Přednádraží jen kousek pozemku. „Demolice ostatních domů byla nařízena kvůli tomu, že se nacházely ve špatném stavebně-technickém stavu a byly v nich nevyhovující hygienické podmínky,“ oznámila Jana Pondělíčková z radnice s tím, že majitel (podnik Ostravské opravny a strojírny) má povinnost ohlásit dokončení demoličních prací stavebnímu úřadu. Ten provede kontrolu splnění podmínek vydaných rozhodnutí k demolici. Ostravské opravny a strojírny každopádně nepožádaly centrální městský obvod o odkoupení části jeho pozemku a také neoznámily, co s ním mají v úmyslu. „Předpokládáme, že se ozvou a předloží své záměry,“ doplnila Pondělíčková.

Sdílejte článek