Zpět 08/03/2022

Zaujalo Ostravaka – S kouzelným perem dokážete vytvořit nevídané věci

Zkusme vzít děti od počítače a dát jim do ruky pero, kterým mohou postavit například Eiffelovku.

Jste progresivní rodič, který nezatracuje moderní technologie a zároveň hledá smysluplnou náplň volného času pro svou dospívající ratolest? Aby ji zaujala natolik, že vymění herní konzolu v ruce za psací potřebu?

Nemožné? Nevzdávejte se na první dobrou. Nejde o obyčejnou propisku, ale speciální 3D pero, s nímž lze při troše trpělivosti vytvářet dokonalé miniatury světoznámých staveb.  Ale třeba i hlavu Mickey Mouse nebo obal na mobil. Své o tom ví paní Klára Slivoňová, ze Střediska volného času Ostrava-Zábřeh, která zde již 3. rokem vede kroužek 3D art.
Kreslení 3D perem funguje na obdobném principu jako tavná pistole. Potřebujeme k tomu zásuvku na 230 V a substanci, kterou se pero plní. A samozřejmě moře nápadů, pokusů a omylů.  Onou tajemnou látkou je tzv. filament – materiál, který se používá pro tisk ve 3D. Tenký vlasec různých barev, který nasunete do pera a počkáte, než se nahřeje. Pak jen zmáčknete tlačítko na rukojeti a tvoříte. Pro začátek podle šablon, výtvarně zdatnější tvůrci si sami nakreslí svou vizi a perem ji zhmotní.Lze tak vykouzlit téměř cokoli. Od makety sluneční soustavy přes šperky po baňky na stromek. High-level zastupují velkometrážní prostorové obrazy. Na těch může pracovat i skupina, každý dělá jeho předem dohodnutou část a výsledek pospojují dohromady. Takové veledílo není hotové lusknutím prstů a vyžaduje vytrvalost, ale o to víc je pak působivější. Hlavně nic neuspěchat! Každý nedočkavý tah se nakonec projeví! A to byste se divili, jak sto přesných čar ta jedna jediná neposedná linka dokáže opticky přeprat a dílo posune o třídu níž… Ale kdo se bojí, nesmí do lesa… Tedy do kroužku…

A co vaše dítě musí pro takový kurz 3D art umět? „Chuť tvořit, trpělivost a hbitou ruku. Nic víc,“ řekla  Klára Slivoňová.

3D pero se dá samozřejmě sehnat i na internetu či papírnictví. Lajk však těžko pozná, co které umí a jestli není „šunt“. Děti v kroužku mají k dispozici kvalitní a bezpečná pera. Ale hlavně i tady platí, že zkušené vedení a cenné rady jsou prostě k nezaplacení. A v neposlední řadě se děti učí soustředění a vzájemné spolupráci – a to je v dnešním individualizovaném a splašeném světě bod navíc. Pomyslnou třešničkou na dortu může být občasný „přespávací“ víkend, kdy kromě hromady zábavy a dobrodružství při spaní mimo domov mají děti možnost se nejen vzájemně inspirovat, ale vyzkoušet si i tisk na 3D tiskárně.  Neboť i takový kroužek ve Středisku volného času v Zábřehu najdete.

Sdílejte článek