Zpět 02/05/2022

Zaujalo Ostravaka – Několik let mrtvé stromové aleje opět ožijí

Ulice Puchmajerova, Msgre Šrámka či 28. října postupně zejí prázdnotou. Chybí zde původně vysázené stromy. Stromy do centra města bezesporu patří. Mají funkci ekologickou, ale taky estetickou. V posledních třech letech se bohužel stromy v centru Ostravy začaly ztrácet. Většinou ze zdravotních důvodů byly pokáceny či uschly, a bohužel je nikdo nenahradil stromy novými. 

Nejhůře na tom byla alej na ulici 28. října v blízkosti Sýkorova mostu. Jako by tudy nikdo z vedení města či obvodu nechodil, neviděl tu „holou“, pouze betonovou ulici. Naštěstí nás letos na podzim čekají komunální volby a politikům se otevřely oči či vyslyšeli požadavkům úředníků – správců zeleně a konkrétně alej na ulici 28. října se dočká komplexní obnovy. Původní jeřáby nahradí dvacet jedna kusů javorů, které lépe snášejí městské prostředí, zejména prašnost. Díky užší koruně se hodí do uličních stromořadí a lidské oko potěší také svým atraktivním podzimním barvením listů do žluté barvy. Při výsadbě nových stromů, která byla zahájena v minulých dnech, bude poprvé využita nová technologie zahrnující aplikaci biovakcíny do výsadbového substrátu a půdní injektáže přímo do kořenového balu. Tato opatření mají příznivý vliv pro vysázený strom nejen na počátku, ale zajistí i dlouhodobou pomoc dřevině přežít v extrémních podmínkách. Technologie je neinvazivní a rostlině prospěje. Pro výsadbu v běžných i stresujících podmínkách dokáže aplikace biovakcíny dřevinám připravit potřebné přísady na období dvou až tří let, které jsou pro růst nejvíce kritické.

A co zbývající pouliční aleje, po kterých vidíme jen prázdné rošty, které původně chránily kořenové systémy stromů? Dočkají se taky do letošního podzimu obnovy?

Jestli ne, Ostravak, hnutí občanů se k tomuto kroku zavazuje v rámci svých volebních priorit. „My zde bydlíme a veřejný prostor nám není lhostejný,“ říká Robert Adámek, předseda klubu zastupitelů hnutí Ostravak z Moravské Ostravy a Přívozu.

 

Sdílejte článek