Zpět 23/03/2022

Zaujalo Ostravaka – Nechceme být lhostejní k odpadkům na zemi. A co vy?

Pokud Vás při procházce nebaví kličkovat mezi pohozeným smetím, pojďme jej společně posbírat.

Jaro už je tady a i malé děti si začínají všímat, že s roztátým sněhem nepřibývají jen sněženky a bledule, ale také odpadky, které byly doposud pečlivě skryty pod nánosem bílé peřiny. Každý, kdo se o přírodu alespoň trošku zajímá, ví, že rozložení těchto odpadků je velmi zdlouhavé.


Právě z toho důvodu vznikla akce „Ukliďme Česko“, která vybízí lidi k tomu, aby nenechali všechnu práci pouze na přírodě, ale také přiložili ruku k dílu. Uklízí se nejen samostatně pohozené odpadky, ale také rozsáhlé černé skládky, jejichž počet se bohužel rok od roku zvyšuje.Tato akce probíhá na území celé České republiky a může se do ní zapojit každý, kdo je ochotný nasadit si pevnou obuv, rukavice, vzít do ruky velký pytel na odpadky a sbírat veškerý nepořádek, na který po cestě narazí.


Pokud se chcete do úklidu zapojit, stačí vyplnit formulář pro dobrovolníky na stránkách: www.uklidmecesko.cz. Hlavní termín všech úklidů je naplánován na 2. dubna 2022. Toto datum však není závazné a jednotliví organizátoři skupin si jej mohou upravit dle svých potřeb. Data, místa i časy všech skupin jsou přehledně zaznačeny v interaktivní mapě, na které si můžete vybrat kde, kdy a s jakou skupinou půjdete přírodu uklízet. Pak už pouze stačí dostavit se v daný termín na Vámi zvolené místo a připojit se k ostatním dobrovolníkům. Pytle a rukavice jsou zajištěny organizátory, tudíž nemusíte nic nosit ani kupovat.


Spektrum dobrovolníků na této akci je velmi pestré, jelikož organizátoři vybízejí k úklidu nejrůznější firmy, známé tváře, ale také například mateřské školy, jejichž nedílnou součástí vzdělávací nabídky je také environmentální výchova.Kromě výše zmíněných se do uklízení odpadků zapojuje také hnutí Ostravak, které dlouhodobě usiluje o zlepšení Ostravy po všech stránkách, včetně té ekologické. Pokud navštívíte jejich facebookové stránky „Ostravak“, zjistíte, že v úklidu nejsou žádnými nováčky. Nejenže se pravidelně účastní této celorepublikové akce, ale také pořádají své vlastní úklidy, které mají pozitivní dopad na životní prostředí v našem městě.Pozvánky na konkrétní akce úklidů s Ostravakem najdete vždy na jejich webových stránkách či facebookovém profilu.


Pozvánku na úklidy s Ostravakem, hnutím občanů, v rámci letošní akce Ukliďme Česko naleznete níže na letáku.

Sdílejte článek