Zpět 21/03/2022

Zaujalo Ostravaka – blízko Ostravy, blízko k dobrým skutkům – fenomén Lysá hora

Horalové převádějí radost ze svých výstupů na Lysou horu do pomoci Mobilnímu hospici Ondrášek.

V Ostravě snad není sportovního nadšence, který by občas nezamířil na Lysou horu. Jsou zde i tací, kteří tam chodí či vybíhají několikrát týdně, ba i několikrát denně. Mezi takové patří i zástupkyně ředitelky Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka, Michaela Böhmová.

V roce 2016 se zapojila do soutěže o co nejvíc výstupů na Lysou horu a zdolala ji více než 600x. A zdaleka nebyla jediná. Ten rok dal dohromady partu lidí, která Michaelu vyhecovala k napsání knížky o celém tom bláznovství. A při tom se zrodila pomoc Mobilnímu hospici Ondrášek. O knížku byl totiž obrovský zájem a celý výtěžek šel právě na hospic. A kde se jednou s něčím smysluplným a krásným začne, tam se nekončí.

Od roku 2016 tedy Michaela organizuje charitativní sbírku na Lysé hoře každý rok. Spojuje ji s Vánocemi. V tuto dobu může tedy každý buď přímo do kasičky v Bezručově chatě na Lysé hoře, nebo na speciální sbírkový účet přispět. A lidé jsou dobrosrdeční a štědří. Spousta z nich spojuje pomoc se svými výstupy na Lysou a částku odvíjí od počtu zdolaných kopců. Většina z nich se do sbírky zapojuje každoročně. Lysá hora tak opravdu spojuje lidi s dobrým srdcem, kteří si uvědomují, jaké mají štěstí, že jsou zdraví, že si mohou plnit své sny. Lysá hora neuvěřitelně nabíjí energií a chutí do života.  O tom nám může něco málo říct i Petra Bernfeldová, dřívější starostka centrálního obvodu Ostravy. „Lysou horu jsem znala, párkrát tam byla. Ale v roce 2019 jsem i já propadla jejímu kouzlu a minimálně jednu měsíčně zde chodím dobíjet baterky. Funguje to skvěle,“ říká Petra Bernfeldová.

O tohle všechno jsou pacienti Mobilního hospice Ondrášek ošizeni. Jejich přání je jediné – umírat alespoň s tím, že jsou mezi svými blízkými. Sestřičky a lékaři hospice dělají maximum jak pro své pacienty, tak pro jejich rodiny. Mnohdy to jsou i děti. Jejich práci by psychicky zvládl málokdo z nás. Pomoci finančně jim však můžeme všichni. A to je motto lysohorské sbírky. Naši radost převést do pomoci jiným.

Sdílejte článek