Zpět 23/03/2018

V Ostravě bude odhalena tabule s informacemi o Kainarovi

Zdroj: Zpráva ČTK Naučná cedule věnovaná pobytu básníka Josefa Kainara v Ostravě a jejím okolí bude odhalena na budově ostravského hlavního nádraží. Právě tam totiž Kainar zamlada pracoval. Využil toho, že tam byl jeho otec přednostou stanice. ČTK to dnes za organizátory řekla majitelka Antikvariátu a klubu Fiducia Ilona Rozehnalová. Slavnostní odhalení a křest cedule se uskuteční 25. března dopoledne.  

    „Loni jsme ke stému výročí narození Josefa Kainara připravili literární pouť po jeho ostravských stopách. Právě při ní vznikla myšlenka udělat básníkovi naučnou ceduli na hlavním nádraží, kde Josef Kainar i jeho tatínek pracovali,“ uvedla Rozehnalová.

    Text cedule připravil literární historik Pavel Hruška. „Jeden z nejlepších a čtenáři nejoblíbenějších českých básníků Josef Kainar (1917-1971) prožil část svého života na severní Moravě a ve Slezsku. Rodák z Přerova pocházel z železničářské rodiny a právě Kainarův otec v polovině 30. let minulého století nastoupil jako přednosta dopravní kanceláře na nádraží v Ostravě-Přívoze,“ podotkl.

    Začínající básník Kainar pobýval na Ostravsku s otcem a jeho druhou ženou. Na ostravském nádraží pracoval poté, co nacisté v listopadu 1939 násilně uzavřeli české vysoké školy a Kainar musel opustit Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Výjimkou byl rok 1941, kdy byl zaměstnán na pile v Ostravici. „Jako muzikant si přivydělával v Doležalově tanečním orchestru, s nímž pravidelně vystupoval ve svého času velmi populární ostravské kavárně Savoy. Ostravské motivy se rovněž objevují v některých jeho verších,“ dodal Hruška.

 

Sdílejte článek