Zpět 03/04/2018

V Moravskoslezském kraji se bude rekonstruovat přes 15 nádraží

zdroj:Zpráva ČTK V Moravskoslezském kraji se letos nebo příští rok bude rekonstruovat více než 15 nádraží. Mezi největšími investicemi budou dokončení oprav výpravní budovy v Bohumíně na Karvinsku, modernizace nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku nebo přestavba nádraží v Havířově na Karvinsku. ČTK to dnes sdělila mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.  

    Finančně nejnáročnější bude rekonstrukce havířovského nádraží, jejíž celkové náklady se odhadují asi na 120 milionů korun. Po modernizaci, která potrvá do konce příštího roku, bude budova v bruselském stylu sloužit nejen k odbavování cestujících, ale i pro sportovní či kulturní aktivity. V levé části má vzniknout zázemí pro cestující a dopravce a v nynější velké nádražní hale multifunkční centrum.

    Významná proměna čeká také nádraží Opava západ. „Půjde o komplexní rekonstrukci celé budovy. Zachována zůstane pošta, současně intenzivně jednáme s Policií ČR. Součástí projektu jsou tudíž i potřebné úpravy dnes nevyužívaných prostor nádraží pro účely policie,“ uvedl náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola. Prostory pro cestující na opavském nádraží se dispozičně změní tak, aby poskytovaly požadovaný standard a komfort. Celkové náklady na rekonstrukci se předpokládají přibližně ve výši 70 milionů korun.

    Po loňské opravě části střechy a fasády za 17 milionů korun se letos na nádraží v Bohumíně za 45 milionů korun dokončí zbylá část střechy a fasády. „Kompletní rekonstrukcí projdou také rozvody a topení. Zároveň se vymění všechna okna a dveře,“ uvedla Šubová.

    Na ostravském hlavním nádraží chystá SŽDC úpravy za zhruba 24 milionů korun. Nové eskalátory přímo propojí přízemí a přístup k vlakům, současně bude doplněn nový informační systém v prostorech nadchodu a prvního patra. Řádově miliony korun bude stát instalace bezpečnostních technologií.

    SŽDC chystá také rekonstrukci výpravní budovy ve Frenštátě pod Radhoštěm za více než 14 milionů korun. Přes 15 milionů korun má stát oprava nádraží ve Valšově na Bruntálsku a asi deset milionů rekonstrukce nádraží v Krnově na Bruntálsku. „Dokončených oprav a viditelného zlepšení vzhledu nebo veřejných prostor se letos dočkají cestující v Dětmarovicích, Mostech u Jablunkova, Štítině či Návsí. Opravné práce pod pečlivým dozorem památkářů připravujeme na nádražích ve Frýdku-Místku, Opavě východu a Bruntále, které jsou kulturními památkami,“ uvedl Drmola.

 

Sdílejte článek