Zpět 31/01/2022

Už v příštím roce bude ve Vítkovicích nová smuteční síň. Její výstavba začíná

Na hřbitově v ostravském městském obvodu Vítkovice začne 1. února demolice stávající smuteční síně.Výstavba nové síně v celkové hodnotě 74,8 milionu korun včetně DPH by měla být dokončena v březnu 2023. Jde o jeden z největších projektů realizovaných na území obvodu v posledních deseti letech.  

„Nová smuteční síň bude splňovat veškeré požadavky moderního pohřebnictví a bude umožňovat důstojné a komfortní rozloučení se zesnulými. Pod­statně také ovlivní ráz vítkovického hřbitova, druhého největšího v Ostravě,“ konstatuje místostarosta Vítkovic Petr Menšík (Ostravak, hnutí občanů), který má v gesci odbor komunálních služeb a hřbitovní správy a upřesňuje, že kromě smuteční síně a správního objektu bude postavena i budova kamenictví.

Obvodu umožnila provedení finančně náročné zakázky podpora ze strany vedení statutárního města Ostravy, která pokrývá 70 procent nákladů. Jde o logické rozhodnutí města – vítkovická smuteční síň je hojně využívána obyvateli celé Ostravy. I proto se tento rozsáhlý projekt nyní výrazně promítne do organizování posledních rozloučení, která budou muset být přesunuta mimo Vítkovice. „Omlouváme se všem pozůstalým, že se se svými blízkými nebudou moci v dohledné době rozloučit ve vítkovické smuteční síni, a také občanům, kteří na vítkovický hřbitov přicházejí za svými zesnulými, nebo jen tak, na procházku, podívat se na hroby mnoha významných osobností, jež jsou zde pochovány. Několik nastávajících měsíců zde bude rušněji, ale věřím, že výsledek bude stát za to,“ akcentuje starosta Vítkovic Richard Čermák (Ostravak, hnutí občanů) a připomíná, že obvod investoval do zvelebování vítkovického hřbitova už dřív. „Důstojným místem posledního odpočinku je moderní kolumbárium, které dále rozšiřujeme, je zde nová vsypová loučka, průběžně udržujeme cesty i zeleň a ve spolupráci s Městskou policií Ostrava dbáme také o to, aby se tu návštěvníci cítili bezpečně.“

Starosta si velice dobře uvědomuje, že stávající smuteční síň neodmyslitelně patří k historii Vítkovic. „Proto jsme se rozhodli detailně zaznamenat ráz této budovy a v novém objektu vytvořit i pietní připomínku toho, jak vypadala. Právě zde se se svými nejbližšími rozloučili desetitisíce ostravských občanů, jejichž vzpomínky chceme zachovat nejen prostřednictvím galerie snímků,“ nastiňuje další z plánů, k nimž kromě jiného patří také rekonstrukce bytového domu v Tavičské 34 v hodnotě bezmála 22 milionů korun včetně DPH. Ta bude rovněž zahájena v únoru. „Vedle už probíhající rekonstrukce objektu v ulici Štramberské 10 jde o největší investiční akci obvodu z pohledu správy bytového hospodářství a jeden z dalších kroků, jak ve Vítkovicích zajistit dostupné a kvalitní bydlení,“ uzavírá starosta Richard Čermák.

 

Sdílejte článek