Zpět 03/04/2018

Úvahy „Báňské“ o přesunu fakulty z centra Ostravy vzbuzují obavy Zdroj: Moravskoslezský deník

Zdroj: Moravskoslezský deník  Včerejší zpráva Deníku o úvahách Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava vyvolala velké emoce a obavy. Obavy z toho, že univerzita upřednostní výstavbu nové budovy ekonomické fakulty (EKF) v porubském kampusu namísto rekonstrukce stávající budovy na Sokolské třídě. Pokud se tak stane, zmizí z centra města, které se pomalu staví na nohy, více než 3100 studentů a stovky dalších pedagogů a pracovníků fakulty.

Obavy už vyjádřili nedalecí živnostníci, nastíněný scénář by nerado vidělo také vedení Moravské Ostravy a Přívozu. A stejně to vidí i město. „Vedení města Ostravy je velmi silně proti záměru stěhování ekonomické fakulty z centra města do Poruby,“ řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. „Primátor Tomáš Macura osobně a opakovaně pana rektora žádal, aby upřednostnil variantu rekonstrukce tradiční a památkově chráněné budovy v centru města,“ podotkla mluvčí.
Podobně situaci vidí i moravskoostravská opozice. „Přesun fakulty by byl další fatální ránou centru města. Fakulta i děkanát zde mají tradici, vysoká škola je solí života v každém centru,“ nesouhlasí se stěhováním fakulty opoziční zastupitel za ODS Miroslav Svozil.
Podle něj navíc většina studentů EKF bydlí na privátech právě v centru, nikoliv na kolejích v Porubě. „VŠB má další dvě fakulty mimo kampus, Karlova univerzita i ČVUT v Praze to mají podobně, proto si myslím, že VŠB by centrum neměla opouštět. Deurbanizace center měst je hrozně nepěkný jev,“ povzdechl si Svozil.
Více bude známo po vyhodnocení dotazníku mezi studenty fakulty, univerzitními pedagogy i zaměstnanci, k jejichž názorům chce vedení univerzity silně přihlédnout. Deník bude téma potenciálního přesunu EKF i nadále sledovat.

 

Sdílejte článek