Zpět 30/03/2022

Svinovské budkobití

Také hnutí Ostravak přiložilo ruku k dílu a třiceti budkami podpořilo zpěvné ptactvo.

Před nějakým časem vyplynulo z rozhovoru místostarosty Daniela Žitníka s hospodářem svinovského mysliveckého sdružení, že kočky domácí během dne v revíru loví nejen myši a hraboše, ale i malé zajíčky a údajně si troufnou i na srnče. „A protože kočky loví také drobné ptactvo, rozhodli jsme se trochu změnit poměr sil. Nařezali jsme pár desek a v sobotu 12. března pozvali na ulici E. Rošického ve Svinově zejména děti k účasti na takzvaném budkobití. Každý, kdo přišel, si mohl ptačí budku sám vyrobit a odnést k zavěšení v okolí svého bydliště,“ řekl místostarosta D. Žitník s tím, že tato akce byla přínosná nejen pro ptactvo. „Našim juniorům po dvou letech života s covidem a při současném přívalu všech stresových informací souvisejících s válkou na Ukrajině trocha toho obyčejného života určitě prospěla,“ dodává.

Budkobití se každopádně povedlo. Mnozí si vypilovali techniku práce s kladivem a ve Svinově i dalších částech Ostravy je už dnes umístěno přes 30 nových ptačích domovů.

Šestiletý Honzík vydatně sekundoval svému o pár let staršímu bratrovi Petrovi. Jejich ptačí budka bude umístěna na strom přímo před okno jejich pokoje. „Musíme počkat, až si taťka udělá čas a na strom vyleze. Fakt se těším, kdo bude prvním ptačím nájemníkem. Jen aby se mezi sebou nepoprali. Už jsme si s Honzou říkali, že stlučeme ještě jednu budku, pro jistotu,“ řekl spokojený Petr. Slíbil, že nový ptačí příbytek vyfotí a snímek pošle do soutěže, kterou vyhlásil místostarosta Svinova Daniel Žitník pod hlavičkou Ostravaka, hnutí občanů.

FOTOSOUTĚŽ
Máte chuť se také přidat k svinovskému budkobití? Pokud ano, stačí poslat fotografii vámi vyrobené ptačí budky na e-mail: info@ostravak.cz nejpozději do 20. dubna a na konci měsíce vylosujeme jednoho šťastlivce, který dostane od Ostravak, hnutí občanů drobný dárek.

PTACTVU ZDAR A ZPĚVNÉMU ZVLÁŠŤ
Nevíte si rady, jak ptačí budku vyrobit? Přikládáme plánek (rozměry platí pro tloušťku desky 20 mm). Velikost vletového otvoru je 28 mm pro sýkoru modřinku nebo 35 mm pro sýkoru koňadru. Pamatujte, že bidýlko je ke škodě. Ptáci se bez něj obejdou a predátorům absence bidýlka zabrání opeřence ulovit.

Sdílejte článek